Çin’den sesten hızlı füze denemesi

Çin’den sesten hızlı füze denemesi

Çin’in Ağustos ayında nükleer başlık taşıyabilecek bir sesten hızlı füze denediği bildirildi.

A+A-

Çin, yeni bir ''sesten hızlı füze'' denedi

Çin’in Ağustos ayında nükleer başlık taşıyabilecek bir sesten hızlı füze denediği bildirildi.

El Cezire’nin haberine göre, Çin’in yaptığı bu deneme ABD istihbaratını şaşırttı.

Füzenin bir Uzun Yürüyüş roketi ile uzaya taşındığı ve hızlanarak hedefine yönelmeden önce dünya etrafında bir tur attığını belirten kaynaklar, bunun “ABD istihbaratını hazırlıksız yakalayan bir gelişmiş uzay kapasitesi ortaya koyduğunu” söyledi.

Kaynaklar, füzenin hedefini ise 20 km kadar ıskaladığını, ancak “denemenin Çin’in sesten hızlı silahlar alanında şaşırtıcı ve ABD yetkililerinin düşündüğünden daha büyük ilerlemeler kaydettiğini gösterdiğini” belirtiyor.

Pentagon sözcüsü John Kirby, Çin’in füze denemesi hakkında yorum yapmayacağını söyledi, ancak “Çin’in, sadece bölgede değil diğer bölgelerde de gerginliği artıracak askeri güç kazanma peşinde koşmasından endişe duyduğumuzu açıkça belirtmiştik. Çin’i bir numaralı meydana okuyan ülke olarak görmemizin nedeni de bu” dedi.

Çin’in yanı sıra ABD, Rusya ve en az 5 başka ülke daha sesten hızlı silah üretmeye çalışıyor.

Geleneksel füzeler gibi nükleer başlık taşıyabilen sesten hızlı füzeler sesten 5 kat hızla uçabiliyor. Ancak geleneksel balistik füzeler hedeflerine ulaşmak için uzayda bir kavis çizerek yüksekten uçarken, sesten hızlı füzeler atmosferde daha alçak bir rota izliyor ve böylece hedeflerine daha hızlı ulaşıyor.

En kritik fark ise sesten hızlı bir füzeye manevra yaptırılabilmesi, bu da tespit edilmelerini ve onlara karşı savunmayı daha da zorlaştırıyor. Seyir ve balistik füzelerine karşı etkili olan şu andaki ABD savunma sistemlerinin sesten hızlı füzeler karşısında etkisiz olduğu belirtiliyor. Bir uzman, sesten hızlı füzelerin mevcut ABD füze savunma sistemlerini "bıçağın tereyağını kesmesi gibi" kolayca  delip geçebileceğini belirtmişti.

Çin sesten hızlı füze denediği haberlerini yalanladı

Çin, sesten hızlı nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip bir füze denediği haberlerini yalanladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlediği basın toplantısında, aslında Temmuz ayında yeniden kullanılabilen uzay araçları ile ilgili normal bir deneme yaptıklarını söyledi.

Zhao, “Bu füze değildi, uzay aracıydı. Bu deneme uzay araçlarının kullanımının maliyetini düşürmek bakımından büyük önemi sahip” dedi.

Birçok ülkenin de geçmişte benzer denemeler yaptığı belirten Zhao, "Financial Times gazetesinin haberi yanlış mıydı?" diye sorulması üzerine, “evet” dedi.

Financial Times gazetesi dün adını açıklamayan 5 kaynağa dayanarak verdiği haberde, Çin’in yaz aylarında bir sesten hızlı füze denediğini ileri sürmüştü.