Çocuğunuzun soru sormasından bıktınız mı?

Çocuğunuzun soru sormasından bıktınız mı?

İnsanlar soru sorarak ve yaşayarak öğrenirler. Soru sorma konusunda en becerikli olanlarımız ise çocuklardır.

A+A-

İnsanlar soru sorarak ve yaşayarak öğrenirler. Soru sorma konusunda en becerikli olanlarımız ise çocuklardır. Çocuk-Ergen Psikologu Uzman Psikolog Merve Demir çocukların soru sorarak dünyayı öğrendiklerini belirttiği açıklamada çocukların merak sayesinde öğrendiğini belirtti.

NEDEN NASIL GİBİ SORULAR

Anne baba olarak en çok muhatap olunan soruların başında “Neden?, Nasıl” gibi sorular olduğunu belirten Demir Çocuklar merak duygusu sebebiyle; konuşmaya başladıktan sonra, soru sormaya da başlarlar. Sordukları sorular sayesinde, dünyayı keşfeder ve pek çok şey öğrenirler. Çocuklar için bu dünyada karşılaştıkları her şey yeni ve ilgi çekicidir. Her şeyi merak ederler, o yüzden de çok fazla soru sorarlar. Yaklaşık 3 yaş civarında çocukların konuşma becerileri daha da gelişir ve sıklıkla "Neden?" diye sorarlar; "Neden geceleri uyuyoruz?", "Neden elmalar ağacın üstünde oluyor?", "Neden yağmur yağıyor?", "Neden sessiz olmam gerekiyor?" çocukların benzeri soruları sorarak öğrendiklerini belirten Demir bu sorulara verilecek makul ve mantıklı cevaplar ile çocuğa öğrenme sürecinde yardımcı olunduğunun altını çizdi.

ARDI ARKASI KESİLMEYEN SORULAR

Anne babanın kendisine sorulan soruların ardı arkası gelmediğini düşündüğünü belirten Demir “Bazen bu sonu gelmez "Neden?" soruları, anne babalar için yorucu olabilir. Kafalarını karıştıran ya da onları endişelendiren durumlarda, sordukları sorulara aldıkları cevaplar çocukları sakinleştirebilir. Ayrıca yeni girdikleri bir ortamda nasıl davranacaklarını bilemediklerinde, oradaki kuralları öğrenmek için de soru sorarlar. Bu sebeple çocuklarınızın sorularına verdiğiniz cevaplar çok kıymetlidir" diyerek sorulara verilen cevaplar ile çocukların kendilerinin uyması gereken kuralları da öğrenmek istediklerini belirtti.

SORU SORAN ÇOCUK MERAK EDİYORDUR

Anne babaların çok soru soran çocuk için gayret etmesi gerektiğine değinen Demir, "Çocuklar doğrudan soru sorarlar ve bazı sorular sizi şaşırtabilir ya da utandırabilir. Bazı soruları da saçma ve gülünç bulabilirsiniz. Ancak çocuğunuz size ne soru sormuş olursa olsun, öncelikle çocuğunuzun neyi öğrenmek istediğini anlamaya çalışın. Onu anladığınızı ifade edin ve sorusunu çocuğun anlayabileceği sadelikte cevaplayın. Çocuğun sorularına gülerek, alaysı bir tavırla yaklaşmayın. Tüm soruların cevabını bilmeniz gerekmez. Bazen sizin de tam bilmediğiniz bir konu ile ilgili bir soru sorabilirler. Böyle bir durumda çocuğa dürüstçe; "Bunu ben de tam bilmiyorum, ama bu konuyu seninle beraber araştırabiliriz" gibi bir cevap verilebilir. Çünkü burada önemli olan şey; çocuğu önemsediğinizi göstermeniz ve onun için zaman ayırmanızdır. Ayrıca böyle farklı bir soru sorduğu için çocuğu tebrik ederek, onu daha fazla soru sormaya, merak etmeye yönlendirebilirsiniz" diyerek sorulan soruları çocuğun anlayabileceği şekilde ve sade bir dil ile cevaplanması gerektiğine vurgu yaptı.