Çocuklar neden geç boy atıyor?

Çocuklar neden geç boy atıyor?

Raşitizm hastalığına yakalanan çocuklar geç boy atıyor, iskelet düzgün oluşmuyor, yani vücutta fosfor ve kalsiyum tuzları değişim kesintiye kemiklerin içinde tuzlar yok.

A+A-

D vitamini eksikliğinin çocuklarda başta Raşitizm olmak üzere bir çok etki gösterdiğini belirten Uzman Doktor Alev Atlı çocukların geç boy atmalarında da Raşitizm etkili olduğunun altını çizdi.

D vitamininin vücuda olan önemini anlatan Atlı "D vitamininin (kalsiferol veya antiraxit vitamini) eksikliği çocuklarda raşitizm hastalığına neden oluyor. Raşitizm hastalığına yakalanan çocuklar geç boy atıyor, iskelet düzgün oluşmuyor, yani vücutta fosfor ve kalsiyum tuzları değişim kesintiye kemiklerin içinde tuzlar yok." diyerek çocuklarda iskelet sorunu oluşacağının altnı çizdi.

BACAKLARDA EĞRİLİK

Ayrıca bacaklarda eğrilik oluşacağının da altını çizen Atlı "Böyle çocukların bacakları eğri olur, başı çok büyüyor, göğüs kafesi düzgün üretemez, karın normalden fazla büyüyor. Bu çocuklar zayıf olduklarından diğer hastalıklara sık tutulurlar." dedi.

HANGİ YİYECEKLERDE D VİTAMİNİ VAR

D vitaminin de nerelerde daha fazla olduğu bilgisini veren Atlı "Bu vitaminin organizmada çokluğu da korkunçtur. Öyle ki, bu zaman çeşitli organlarda çok kalsiyum toplanır. D vitamini balık yağında, karaciğerde, tavuk yumurtasının sarısında, süt, tereyağında daha fazla olur." hangi besinleri tüketmek gerektiğine de vurgu yaptı.

GÜNEŞ IŞIĞININ ÖNEMİ

Güneş ışığının faydasının büyük olduğuna değinen Atlı "Güneş ışınının etkisi altında da çocukların vücudunda D vitaminin oluşması güçleniyor. Bu vitamine günlük ihtiyaç 13-15 mkq ve biraz fazladır. O, organizmada kalsiyum ve fosfor alışverişi onların bağırsak duvarlarından sorulmasına, biyolojik oksidasyon proseslerine, limon asit alışverişi etkiliyor. Hipovitaminozu sonucu organizmada mineral maddelerin alışverişi bozulur, kemik eğilmesine neden olan raşitizm hastalığı oluşur." diyerek Raşitizmin önemli bir hastalık olduğuna değindi.