Çocuklardaki öksürük için neler yapılabilinir

Çocuklardaki öksürük için neler yapılabilinir

Öksürük hem büyük hem çocuklar için bir göstergedir. Geçmeyen öksürük başta olmak üzere kronik olarak gelen öksürük hali çocuklarda ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

A+A-

Öksürük hem büyük hem çocuklar için bir göstergedir. Geçmeyen öksürük başta olmak üzere kronik olarak gelen öksürük hali çocuklarda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Evinizde yapacağınız basit şeylerle çocuğunuzun öksürüğünü hafifletebilir hatta tamamen onu öksürükten kurtarabilirsiniz. Kış aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklarda arttı. Çocukların, narin olması dolayısıyla bağışıklık kapması daha kolay oluyor. Evinizde yapacağınız küçük adımlarla çocuğunuzun öksürüğünü hafifletebilir, belki de tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Burnu, sık sık tuzlu suyla temizleyin

Deniz suyu içerikli burun damlası ya da spreyi yahut evde hazırladığınız tuzlu suyla çocuğunuzun burnunu gün içerisinde temizlenebilir.

Yastığını yükseltin

Çocuk düz zeminde yattığında öksürüyorsa yastık biraz daha yükseltilmelidir. Soğur buhar uygulaması yapın Çocuğunuza 3-4 saat arayla 5-10 dakika soğuk buhar makinesinden yoğun buhar solutulabilir. Bu yöntem solunum yollarında ki tahrişi ve ödemi gidermeye yardımcı olur.

Öksürük şurubunu doktor olmadan kullanmayın

Bazı şuruplar öksürüğü baskılarken bazıları balgam söktürücü özelliği sebebiyle öksürüğü artırıyor. Ayrıca çoğu öksürük şurubunun sinir sitemi üzerine yan etkisi var. Bu sebeple çocuğun ihtiyacına uygun öksürük şurubu doktor tavsiyesi ile verilmelidir.

Ballı limonlu su hazırlayın

Birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlanan içeceği gece yatmadan önce 18 aylıktan büyük çocuğunuza içirin. Bal ve limon karışımı birçok ilaçta da kullanılan ve boğaz tahrişini rahatlatan doğal bir reçetedir