Çocuklarınızı Tamamen Bilgisayar Oyunlarından Uzaklaştırmayın

Çocuklarınızı Tamamen Bilgisayar Oyunlarından Uzaklaştırmayın

Yazılım dahisi Makedonyalı Marco Kjalasan , evinde uzun süre bilgisayan oyunu oynayan gençlerin ailelerine mesaj verdi.

A+A-

İzmir'de düzenlenen Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları'na katılan yazılım dahisi Makedonyalı Marco Kjalasan (16), evinde uzun süre bilgisayan oyunu oynayan gençlerin ailelerine mesaj verdi. Kjalasan, "Çocuklarınızı tamamen bilgisayar oyunlarından uzaklaştırmayın. Oyun ve akademi süreçlerini birlikte yürütün" dedi.

İzmir Yeni Sistemli Koleji tarafından organize edilen Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları dün okul kampusünde başladı. Türkiye, Türkmenistan, Azerbeycan, Makedonya Milli Takımları'ndan 24 öğrenci, Bilim Olimpiyatlarında yeteneklerini sergiliyor. 18-19 Haziran'da devam edecek olan olimpiyatların ödül töreni, 20 Haziran 'da Wyndham Özdilek Otel'de gerçekleştirilecek.

Microsoft gibi bilgisayar yazılım firmalarının peşinden koşutuğu Makedonya Milli Takımı'ndan Marco Kjalasan ve Vlademir Maksimovski, alanlarında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 4 yaşında bilgisayar programcılığına başlayan Kjalasan, Microsoft MCSA sertifikasını 8 yaşında alarak dünya rekoru kırdı. MCSE sertifikasını ise 9 yaşında alarak yeni bir rekora imza atan Kjalasan, tüm dünyada bilgisayar program firmalarının peşinden koştuğu bir genç oldu.

Oyun ve Akademi Birlikte Yürütülmeli

Geceleri dahi uyumayarak bilgisayar oyunu oynayan gençlere ve ailelerine tavsiyelerde bulunan Kjalasan, aslında çocukların bilgisayar oyunlarına yönelmelerinin gelecekte onlara iş alanında büyük fırsat ve avantajlar sağlayacağını söyledi. Bu yüzden ailelerin çocuklarını bilgisayar oyunlarından tamamen uzaklaştırmak yerine akademik süreçle birlikte desteklenmesi gerektiğini belirten Kjalasan, "Aileler oyun oynama fırsatını çocukların elinden aldıklar takdirde, onların zararlı alanlara yönelmelerini sebebiyet verebilirler. Bilgisayar oyunlarının aslında korkulacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Ama oyun ve akademik eğitim süreçleri muhakkak birlikte yürütülmesi gerektiğini düşünüyonrum" diye konuştu. Kjalasan, gelecekte ülkelerin ticaret hacmi olarak network ve internet sistemlerini daha fazla kullanacaklarını, bu alana yönlenen gençlerin ve çocukların ileride daha iyi bir iş imkanına kavuşabileceğini ifade etti.

Ev Sahibi Olmaktan Mutluluk Duyuyoruz

Yeni Sistemli Koleji Kurucu Müdürü Meral Güler, Bilgisayar Olimpiyatlarıyla ilgili şunları söyledi: "Okulumuzda 17-18 Aralık 2016 tarihinde yapılan Ulusal Bilgisayar Olimpiyatları'ndan sonra şimdi de ev sahipliğini ve sponsorluğunu yaptığımız Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları'nı düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yarışmada yer alan ülkeler, Dünya Bilgisayar Olimpiyatları'nda dereceye giren öğrencileri yetiştirerek, dünya çapında bir başarıya imza atmıştır. Ülkemizdeki ulusal olimpiyat şampiyonlarımızın, yurt dışından gelen Milli Takım Öğrencileriyle yarışarak Dünya Olimpiyatları öncesinde iyi bir deneyim kazanmalarını hedefliyoruz. Okulumuz proje ve olimpiyat alanında iki yıldır son derece başarılı öğrenciler yetiştirmekte ve bu başarılarıyla hem ülkemizde hem de yurt dışında üniversitelerden burslar kazanmaktadırlar" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler