Çocuklukta yenen şekerin acısı sonradan çıkıyor

Çocuklukta yenen şekerin acısı sonradan çıkıyor

Erken yaşlarda fazla şeker almak bağırsaklardaki zararlı bakterileri çoğaltarak beyindeki hipokampus bölgesine zarar veriyor.

A+A-

Yetişme çağında fazla şeker tüketmenin yetişkinilikte beyin işlevlerine neden ve nasıl zarar verdiğinin mekanizması çözüldü.  

Aşırı şeker tüketiminin obezite ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra beyindeki hipokampus bölgesini olumsuz etkileyerek bellek zayıflaması ve öğrenme güçlüğü gibi sorunlara yol açtığı bilinmekteydi. ABD'de yürütülen bir araştırma, şekerin hipokampusa verdiği zararın bağırsaklardaki zararlı bakterileri çoğaltmasından kaynaklanabileceğini ortaya koydu. Bağırsaklarda yararlı ve zararlı bakterilerin miktarıyla beyin sağlığının yakından ilişkili olduğuysa yakınlarda ortaya konulmuş bir gerçek.

Georgia ve Southern California Üniversitesinden biliminsanlarının ortak araştırmasında yetişme çağında her gün şekerli içecekler verilen farelerin yetişkinlikte öğrenme ve bellek yetersizlikleri gösterdiği görüldü. Araştırma beyin işlevlerindeki bu bozulmanın şekerle beslenen farelerin bağırsaklarında Parabacteriodes adı verilen bakterilerin aşırı çoğaldığını gösterdi. Parabacteriodes bakterilerinin beyinde öğrenme ve bellek işlevlerinin merkezi kabul edilen hipokampus bölgesine zarar verdiği belirtildi.

Kontrol amacıyla hiç şeker verilmeden bağırsaklarındaki Parabacterides miktarı yapay olarak artılan hayvanların beyin işlevlerinde de aynı şekilde zayıflama gözlendi. Araştırmanın sorumlularından Emily Noble "Erken yaşlarda tüketilen şeker bağırsaklarda Parabacteriodes düzeyini yükseltiyor ve Parabacteriodes düzeyi ne kadar yüksekse hayvanların öğrenme ve hatırlama yetileri o ölçüde zayıflıyor" dedi.

Beslenme ve sağlık uzmanları çocukların şeker tüketimini kısıtlamanın önemine işaret ediyor. ABD Sağlık Bakanlığı, çocuk ya da yetişkin olsun, şekerli besinlerden alınan kalorinin günlük kalori alımının yüzde 10'undan az olmasını tavsiye ediyor. Çocukların şekeri en fazla şeker katılmış içeceklerden yani kola ve benzeri meşrubattan aldığı belirtiliyor. (AjansBizim)