Çok riskli yerlerde çift maske takılmalı

Çok riskli yerlerde çift maske takılmalı

Prof. Dr. Haydar Sur, “Çocuklar açık havada oynadıklarında mesafelerini korudukları sürece maskelerini çıkarabilirler. Sürekli olarak sınıf gibi kapalı ortamda bulundukları zaman mutlaka maskelerini takmaları gerekiyor” dedi.

A+A-

Çok riskli yerlerde çift maske takma önerisi

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, bulaşın çok hızlı olduğu Omikron varyantında salgından korunmanın tek yolunun önlem almakla mümkün olduğunu belirterek, maskelerin sık sık değiştirilmesi, çok riskli yerlerde çift maske takılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Haydar Sur, Omikron varyantının çok hızlı bulaştığını belirterek, önlemlere devam etmenin önemini vurguladı.

Pandemi sürecinde öğrenilen iki şey olduğunu kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “Birincisi sağlığı kaybetmeden sağlıklı kalmak çok önemli bunu anladık. İkincisi ise sağlıklı kalmak için sadece ilaç almak ve doktora gitmek yetmez. Çevreye sahip çıkmak lazım” dedi.

Prof. Dr. Haydar Sur, sağlıklı yaşam stillerinin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, güzel bir uyku düzeni, stresten ve bağımlılıktan uzak bir yaşam önerdiklerini, bunun dışında beslenmenin dengeli ve sağlıklı olmasının önemli olduğunu ve fiziksel hareketliliğin de hayatın bir parçası haline getirmek gerektiğini anlattı.

Bu dönemdeki en önemli silahımız: Maske

Bulaşın bu kadar hızlı olduğu bir varyantta korunmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Sur, şöyle devam etti:

“Bizim kendimizi koruyabilecek ve geçişi önleyebilecek tek bir silahımız var. Bu da maske. Maske kullanımı bu dönemde çok kritik öneme sahip. Omikron öldürmüyor, hastaneye de yatırmıyor ancak maske taksınlar. Bu varyantın hızlı yayılımını yavaşlatmak için maske takmak büyük önem taşıyor.” 

Prof. Dr. Haydar Sur, maske kullanımının bir sosyal sorumluluk ve başkalarının sağlığına saygının bir ifadesi olduğunu söyledi.

Maskeyi sadece görüntü olarak kullanmanın hiçbir yararı olmadığını da kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “Maskeyi sadece görüntü için takmak, çenede taşımak, maskenin temizliğine dikkat etmemek hem kendimiz hem de başkaları için risk oluşturur. Bir maskeyi 15 gün takmak çok yanlış. Bir maskenin 4 - 5 saat koruyucu ömrü var. Maskeyi 4-5 saatte değiştirmek gerekiyor. Her gün yeni maskenin kullanılması lazım” uyarısında bulundu.

Çok riskli yerlerde çift maske takılmalı

Kullanılan maskenin amaca uygun olduğundan emin olmak gerektiğini de belirten Prof. Dr. Haydar Sur, şunları kaydetti:

“Maskenin havadaki partikülleri ve virüsleri süzme özelliği olmalıdır. Bir kişiyle karşılıklı oturduğumuzda bizde maske varsa yüzde 85 koruyuculuk sağlar. Karşı taraf da takarsa yüzde 95 koruyuculuğa ulaşmış olur. Bu durum üç katlı cerrahi maskelerde geçerli. Bu da bizim için yeterli koruma düzeyidir. Çok riskin arttığını düşündüğünüz yerlerde yarım saatliğine 45 dakikalığına çift maske takmak çok akıllıca bir yöntem olabilir.” 

Çocuklar sınıfta mutlaka maske kullanmalı

Çocukların da maske kullanımına özendirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Sur, “Çocuklar açık havada oynadıklarında mesafelerini korudukları sürece maskelerini çıkarabilirler. Sürekli olarak sınıf gibi kapalı ortamda bulundukları zaman mutlaka maskelerini takmaları gerekiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler