Covid artık çocukluk yaş grubunda uyarısı

Covid artık çocukluk yaş grubunda uyarısı

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yaptığı açıklamada, Covid-19'un artık çocukluk yaş grubuna indiği uyarısı yaptı.

A+A-

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Dağlı'dan, ''Covid artık çocukluk yaş grubunda'' uyarısı.  Prof. Dr. Dağlı, Türkiye'de İngiliz mutasyonu gösteren virüsün egemen olmasıyla, çocuklarda da hastalık belirtileri görülmeye başladığını söyledi. 

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yaptığı açıklamada, Covid-19'un artık çocukluk yaş grubuna indiği uyarısı yaptı.

''İngiliz mutasyonu''

Pandeminin ilk aylarında çocukların pek hastalanmadıkları, hastalansalar bile hafif geçirdikleri ve virüsü yaymadıkları kanaatinin hakim olduğunu belirten Prof. Dr. Dağlı, ''Ülkemizde birkaç aydır İngiliz mutasyonunu gösteren virüsün egemen olması ve vaka sayılarının hızla artması salgının özelliklerini değiştirdi, çocuklarda da hastalık belirtileri görülmeye başladı. Bu nedenle ailelerin, eğitim kurumlarının ve karar vericilerin, çocuklarda Covid konusundaki bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir'' dedi.

''Hastalık çocuklarda yüzde 16-19 oranında belirti vermiyor''

Prof. Dr. Dağlı,  bugüne kadar dünyada çocuklarda Covid konusunda yapılmış geniş kapsamlı çalışmalar toplu olarak incelendiğinde,  'hastalığın çocuklarda yüzde 16-19 oranında belirti vermeden geçtiği, belirti verenlerde ise en sık ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun doluluğu ve akıntısı'' görüldüğünü söyledi. Ayrıca bunlara baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmanın da eşlik edebildiğine işaret  eden Dağlı, hastaların yüzde 8-12 sinde sık ve zorlu nefes alma, yüzde 1'inde de cilt döküntüsü görülebildiğini belirtti.

''Çocukta Covid ağır mı seyrediyor?''  

Nadir olsa da çocuklarda Covid-19'un hastaneye yatışı gerektiren ağırlıkta olabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Dağlı, ''Hastaneye yatan çocukların yüzde 42'si 12-17 yaş grubundaki ergenler, yüzde 19'u  ise 2 aylıktan küçük süt çocukları. Hastaneye yatırılan çocukların üçte biri yoğun bakım tedavisi gerektirmektedir. Hastalığı ağır geçiren çocuklarda çoğu zaman eşlik eden kronik bir hastalık bulunmaktadır'' dedi.

''Çocuklar virüsü erişkinlerden alıyor''

 Çocukların virüsü yüzde 73 oranında bir erişkinden aldığına dikkati çeken Prof. Dr. Dağlı, şöyle devam etti:

''Başka bir çocuktan alma oranı ise ancak yüzde 5 kadar düşüktür. Çocukların evde kaynak vaka olması da yüzde 8 civarındadır. Okul zamanı bile çocuk hastaların yüze 69'u hastalığı ev halkından almaktadır.  ABD Hastalık Kontrol Merkezi de çocukların hastalığı ev halkından veya maskesiz ortamlardan aldığını, maske uygulaması olan okullarda bulaşın çok düşük oranda olduğunu bildirmektedir.''

''Hastalığı olan çocuklar nasıl tedavi edilir?''

Antibiyotik tedavisinin Covid hastalığında yeri olmadığını vurgulayan Dağlı,  tedaviye ilişkin de şu bilgileri verdi:

''Covid-19 tanısı alan çocukların sadece yüzde 6’sında eşlik eden başka bir bakteri ve virüs saptanmıştır. İkincil enfeksiyon gelişmemesi için yaygın antibiyotik kullanmak, toplumsal antibiyotik direnci geliştirebilir. Hafif hastalığı olan çocuklar bol sıvı almalı, dinlenmeli, gerekirse ateş düşürücü kullanmalıdır. Erişkinlerde solunum sıkıntısında yararlı olan kortizonun, çocuklarda kullanımı için yeterli kanıt olmamakla birlikte, nefes darlığı olduğunda uygulanması mümkündür. Ağır tablo gösteren çocuklarda damar yoluyla immunoglobulin ve kortizon uygulanmaktadır."

(Ajansbizim)