Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Avrupa’nın elektrikli araç üssü haline gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, Avrupa’nın elektrikli araç üssü haline gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz Türkiye'yi, Avrupa'nın elektrikli araç ve batarya üssü haline getirmektir" dedi. 

A+A-

Erdoğan: “Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazanmaya devam edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HAİER Beyaz Eşya Fabrikası ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyete geçen 52 fabrikanın resmi açılış törenine katıldı.

Geçen aylarda, ülkenin dört bir yanında özel sektörün devasa yatırımlarının açılışlarını yaptıklarını anımsatan Erdoğan, "Henüz gidemediğimiz yerlerdeki açılışlar sırada bekliyor” dedi. 

Erdoğan, hedeflerinin; güçlü potansiyele sahip Eskişehir'i ve Türkiye'yi dünyada hak ettiği yere getirmek olduğunu belirterek toplam 1 milyar 617 milyon lira yatırım değerine sahip bu fabrikalara ve altyapı yatırımlarına büyük ve güçlü Türkiye yolunda atılmış yeni adımlar olarak baktıklarını söyledi.

Bütün bu yatırımlarla Türkiye'nin, HAİER'in Avrupa'daki en büyük üretim ve ihracat merkezi konumuna geldiğini söyleyen Erdoğan, "Türk ekonomisine güvenin bir işareti olarak, görmüş olduğum bu yatırım için firmanın yöneticilerine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Türkiye'ye yatırım yapan, Türkiye'nin aydınlık geleceğine güvenen herkes kazanmaya devam edecektir" dedi.

Bugün HAİER ile salgının zorlayıcı şartlarına aldırış etmeden Eskişehir OSB'de son dönemde üretime geçen 52 fabrikanın daha resmi açılışını yaptıklarını belirten Erdoğan, "Bu yatırımlarımızın toplam değeri de 639 milyon lirayı buluyor. Otomotivden makineye, gıdadan kimyaya farklı sektörlerde gerçekleştirilen bu yatırımlarla birlikte birçok alanda ithal ettiğimiz ürünleri ikame ediyoruz. Tarım makinalarından fiber optik parçalara, helikopter parçalarından otomotiv yedek parçasına üretim kapasitemizi artırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin artık geçmişte esamesi dahi okunmayan teknolojileri üretir hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Attığımız yeni adımlarla bu kapasiteyi her geçen gün perçinliyoruz. Bugünkü yatırımlarımız da aynı amaca hizmet ediyor” dedi. 

“Türkiye, Avrupa’nın elektrikli araç üssü haline gelecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu gelişmeler sayesinde milli teknoloji hamlesinin bir markası olan TEKNOFEST'te gençlerin üstün başarılarına şahitlik ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bugünün ve yarının teknolojisi yapay zekada ulusal yapay zeka stratejimizi hazırlayarak adımlarımızı süratle atmaya başladık. Elektrikli araçlarda TOGG ile ön alıcı bir adım attık. Şimdi de şarj altyapıları konusuna çalışıyoruz. Hedefimiz Türkiye'yi, Avrupa'nın elektrikli araç ve batarya üssü haline getirmektir. Dijital teknolojilerde de doğru ürünlere yatırım yaparak yeni adımların hazırlıkları içindeyiz. Tabii bizim gençlerimize karşı büyük sorumluluklarımız var."

Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunun altını çizen Erdoğan, "Elbette her zaman olduğu gibi bundan sonra da bizi hedeflerimizden alıkoymaya yönelik engellemeler, yıldırma stratejileri, iftiralar ve saldırılar olacaktır. Gücümüze güç katan büyük ve güçlü Türkiye'nin taşıyıcı sütunları olan müteşebbislerimizle birlikte altından kalkamayacağımız yük yoktur" ifadelerini kullandı.