Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Liderler Zirvesine katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Liderler Zirvesine katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30- 31 Ekim 2021 tarihlerinde  Roma'da yapılacak “16. G20 Liderler Zirvesi” ile 1-2 Kasım 2021 tarihlerinde Glasgov'da gerçekleştirilecek “Dünya Liderler Zirvesi”ne katılacak.

A+A-

Erdoğan, G20 ve Dünya Liderler Zirvesi'ne katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30- 31 Ekim 2021 tarihlerinde Roma'da yapılacak “16. G20 Liderler Zirvesi” ile 1-2 Kasım 2021 tarihlerinde Glasgov'da gerçekleştirilecek “Dünya Liderler Zirvesi”ne katılacak.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, İtalya'nın ev sahipliğinde Roma'da yapılacak 16. G20 Roma Zirvesi’ndeki görüşmelerde liderlerin, ”koronavirüs salgını gölgesinde yaşanan ekonomik toparlanma, küresel ekonomi ve sağlık alanındaki gelişmeler, iklim değişliği, çevre, sürdürülebilir kalkınma ile mülteci krizi” gibi konular ile G20’nin bu konular özelinde oynayabileceği rollere dair görüş alışverişinde bulunmaları öngörülüyor.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi’nin ardından katılacağı, Birleşik Krallık'ın ev sahipliğinde Glasgov'da düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı Dünya Liderler Zirvesi’ndeki hitabını 1 Kasım’da yapacak. 

Cumhurbaşkanının anılan zirveler kapsamında katılımcı bazı ülkelerin devlet ve hükumet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapması da öngörülüyor.