Cumhurbaşkanlığı’ndan WhatsApp uyarısı!

Cumhurbaşkanlığı’ndan WhatsApp uyarısı!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, WhatsApp'ın yeni gizlilik güncellemesini kabul eden vatandaşlara uyarılarda bulundu.

A+A-

WhatsApp'ın yeni gizlilik güncellemesini kabul eden vatandaşların kişisel verilerini üçüncü taraflarla paylaşmaya zorlandığını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, "Fotoğraf, video ve dosyalar sunuculardan silinmeyebilir" uyarısında bulundu.

Ali Taha Koç'un resmi Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamalar şöyle:

Yeni gizlilik ilkeleri uyarınca getirilen değişiklikler, tüm kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.

Yeni sözleşmede dikkat etmeniz gereken hususları biliyor musunuz?

-Vatandaşlarımızın yeni sözleşmede dikkat etmesi gereken konular
-Fotoğraf, video ve dosyaların sunuculardan silinmeme ihtimali
-Bazı durumlarda mesajların da sunucularda saklanma ihtimali
-Ödeme verilerine ilişkin belirsizlikler
-Telefona ve bağlantıya ilişkin geniş veri toplama ihtimali
-IP adresi, telefon numarası, konum gibi verileri toplama
-Üçüncü taraflarla kullanıcı verilerini paylaşma

Sözleşmeyi onaylamadan önce kişisel verilerin kullanımı hakkında önemli detayları incelemenizde fayda var.

KULLANICILARIN SAĞLADIĞI BİLGİLER

Mesajlar
Yürürlükteki sözleşmede, sohbetler, fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar, dosyalar ve konum paylaşım bilgileri dahil tüm mesajların teslim edildikten sonra sunuculardan silindiğine yönelik açık ifade varken; yürürlüğe girecek olan sözleşmede yalnızca "mesajların" teslim edildikten sonra sunuculardan silindiği ifade edilmektedir. Bu da fotoğraf, video ve dosyalar gibi içeriğin silinip silinmediğine ilişkin belirsizlik içermektedir.

İşlem ve Ödeme Verileri
Yürürlüğe girecek olan sözleşme uyarınca, finansal işlemler için sunulan hizmetlerin kullanılması halinde, ödeme hesabı ve işlem bilgileri dahil olmak üzere hakkınızdaki ek bilgiler işlenecektir.

OTOMATİK OLARAK TOPLANAN BİLGİLER

Kullanım ve Kayıt Bilgileri
Mesajlaşma, arama, durum, grup adı/resmi ve açıklaması dahil tüm grup bilgileri, profil fotoğrafı, son görülme bilgisi ve hakkımda kısmındaki bilgileri en son ne zaman güncellediğiniz gibi bilgiler toplanacaktır.

Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
Pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, mobil şebeke, bağlantı bilgileri (mobil iletişim operatörü veya İnternet servis sağlayıcısı dahil), dil ve saat dilimi, işlem bilgileri ve tanımlayıcılar gibi cihaza ve bağlantıya özgü bilgiler toplanacaktır.

Konum
Konumla ilgili özellikler kullanılmasa bile kullanıcının genel konumunu tahmin etmek için IP adresleri ve telefon numarası alan kodları gibi diğer bilgiler kullanılacaktır.