Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya istifa etti

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya istifa etti

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya gazeteden istifa etti. Gazete yönetimi, istifanın işleme alınmasının 2 Ağustos'a kadar bekletileceğini açıkladı. 

A+A-

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya gazeteden istifa etti. Gazete yönetimi, istifanın işleme alınmasının 2 Ağustos'a kadar bekletileceğini açıkladı. 

Küçükkaya, sosyal medya hesabından, istifa açıklama açıklamasını paylaştı. 7 Eylül 2018 tarihinde göreve getirildiğini ve üç yıldır genel yayın yönetmenliği yaptığını belirten Aykut Küçükkaya, açıklamasında şunlara yer verdi:

''Bu hafta başında, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Sayın Alev Coşkun tarafından 'Türkiye Gazeteciler Sendikası'yla başlatılacak toplu iş sözleşme görüşmeleri öncesinde sendika üyesi editoryal kadrodaki arkadaşlarımı sendika üyeliğinden istifa ettirmek, bu yönde görüşmeler yapmam' istenmiştir. Gelinen bu noktada olay 'ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın' çizgisine geldi. 

Cumhuriyet Gazetesi'nin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı bir tavır nedeniyle tercihimi ekibimden, Cumhuriyet'e emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyet'le özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum. Bugün (29 Temmuz 2021) itibarıyla 27 yıldır büyük bir gururla çalıştığım gazetem Cumhuriyet'ten, üç yıldır yürüttüğüm Genel Yayın Yönetmenliği görevimden istifa ediyorum. ''

''Cumhuriyet yönetimi sendikal faaliyetlere karşı değildir''

Cumhuriyet Gazetesi'nden yapılan açıklamada ise TGS ile toplu sözleşme görüşmelerinin bugün saat 11.00'da başladığı belirtildi.  Açıklamada, şunlara yer verildi:

''Bu yasal süreç devam edecektir. Cumhuriyet yönetimi sendikal faaliyetlere karşı değildir. Sendika, uzun yıllardır Cumhuriyet Gazetesi'nde örgütlüdür. 

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na göre, gazetelerin genel yayın yönetmenleri işverenin temsilcisi olarak kabul edilmektedir. Bu yasal hüküm nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'nın TGS üyeliğinden ayrılması, bu süreçte yasa gereğidir. 

Bu yasal durum karşısında Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'nın sendikadan istifa etmek yerine gazetedeki görevinden istifa etmesi tamamen şahsi kararıdır. 

Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'nın istifasının yürürlüğü konması konusu 2 Ağustos 2021 Pazartesi gününe kadar bekletilecektir.''

İlgili Haberler