Danimarka AstraZeneca aşısını kullanmaya son verdi

Danimarka AstraZeneca aşısını kullanmaya son verdi

Danimarka, AstraZeneca firması ile Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen Britanya-İsveç yapımı aşıdan vazgeçen ilk Avrupa ülkesi oldu.

A+A-

Danimarka, “nadir ama ağır” yan etkileri nedeniyle Covid-19’a karşı geliştirilen AstraZeneca aşısının kullanımından bugün vazgeçtiğini açıkladı.

Danimarka, AstraZeneca firması ile Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen Britanya-İsveç yapımı aşıdan vazgeçen ilk Avrupa ülkesi oldu.

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa İlaç Ajansı EMA’nın ortalığı yatıştırmak için aşının kullanımından yana tavır alması da bu karar engelleyemedi.

Danimarka Ulusal Sağlık Dairesi Genel Müdürü Soren Brostrom, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Danimarka’da aşılama kampanyası AstraZeneca olmadan devam ediyor” dedi.

Yetkilier, AstraZeneca ile ilk doz aşısını olan yaklaşık 150 bin kişiye ikinci doz için başka bir aşı teklif edileceğini belirtti.

Danimarka, 11 Mart’ta da kanda pıhtılaşma vakalarının rapor edilmesinden sonra bu aşının kullanımını askıya alan ilk ülke olmuştu. 

Danimarka, EMA’nın AstraZeneca’nın kullanılmasına devam edilmesinden yana görüş belirtmesine rağmen, Norveç gibi, aşının kullanımını durdurma kararını değiştirmemiş ve bu aşı ile bazı ağır vakalar arasındaki ilişkiyi hakkında daha derin incelemelere başlamıştı. 

Aşı ile "nadir ama ağır" tromboz vakalarının arasındaki ilişki 8 Nisan’da doğrulanmış olsa da EMA, aşının yararlarının risklerinden daha fazla olduğunu ısrarla savunmuştu.

Çoğu Avrupa ülkesi, belli bir yaş aralığı tespit ederek aşıyı kullanmaya yeniden başlamıştı. Danimarka’da aşıdan dolayı sağlıklı iki kişide gelişen tromboz vakası belirlenmiş, hastalardan biri hayatını kaybetmişti. 

Bu arada, AstraZeneca aşısının adı ve ambalajı sessizce değiştirilmişti. Britanya-İsveç ortak yapımı aşının adı ''Vaxzevria'' olmuştu. İsim değişikliğini 25 Mart’ta onaylayan EMA, adı değişen aşının bileşiminde herhangi bir değişiklik olmadığını belirtmişti. Aşının adının ve ambalajının neden değiştirildiği belirtilmemişti.

(AjansBizim)