Değişiklik Meclisten Geçti Türkiye Refaranduma Gidiyor

Değişiklik Meclisten Geçti Türkiye Refaranduma Gidiyor

Mecliste 2’nci tur oylaması da tamamlanan anayasa değişlik paketi 339 oy ile kabul edilerek Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra referandum yapılacak.

A+A-

Mecliste 2’nci tur oylaması da tamamlanan anayasa değişlik paketi 339 oy ile kabul edilerek Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra referandum yapılacak.

OYLAMAYA 488 MİLLETVEKİLİ KATILDI 339 KABUL OYU VAR

Türkiye’de son bir aydır başta siyaset gündemi olmak üzere halkın gündemine oturan anayasa değişiklik paketi yapılan 2’nci tur oylamanın ardından meclisten geçti. Anayasa değişiklik paketinin tamamı olan 18 madde için gizli oylama yapıldı. Oylamaya 488 milletvekili katılarak oy kullandı. Yapılan oylamada 339 kabul oyuna karşı 142 ret oyu kullanıldı. Boş çıkan oyların sayısı 5 olarak tespit edildi. Geçersiz oy sayısı ise 2 olarak kayıtlara geçti.

CUMHURBAŞKANI’NIN ONAYINA SUNULDU

Meclisten geçen anayasa değişiklik teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra Resmi gazetede yayınlanacak. Cumhurbaşkanı’nın 15 günlük bekleme süresi bulunmakla beraber kanunun Cumhurbaşkanı’ndan geçeceğine kesin gözü ile bakılıyor.

60 GÜN SONRA REFERANDUM VAR

Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından Resmi gazetede yayımlanacak. Yayımlandıktan sonra 60 gün sonrasının ilk Pazar günü referandum yapılması gerekiyor.

REFERANDUM İÇİN 2 TARİH BELİRDİ

Daha önce Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş referandum tarihi için 2 tarih belirtmişti. Kurtulmuş’un belirttiği tarihler 2 ya da 9 Nisan idi.

BAŞBAKAN YILDIRIM TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

Anayasa değişiklik paketinin meclisten geçmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Yıldırım’ın teşekkür konuşması şu şekilde;

“Bugün burada bir anayasa değişikliği yapmadık. Bir anayasa değişikliği teklifi yaptık. Anayasayı değiştirecek olan aziz Türk milletidir. Biz üzerimize düşen görevi yaptık, asıl görevi milletimize arz ediyoruz. Şimdi söz milletindir, yetki milletindir, karar milletindir, mühür milletin elindedir. Halkımız son sözü söyleyecek, son kararı verecektir. Türk milleti, cumhuriyetin kazanımlarına aşık bir millettir. Bu milletin ferdi olmak hepimiz için onur ve gururdur. Bu yüce millet 23 Nisan 1920’de meclisi ilan etti, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti, sahip çıktı ve bugünlere getirdi. Millet sandık her önüne geldiğinde, istisnasız olarak en doğru kararı verdi. Millet bu anayasa değişikliği konusunda da en doğru kararı verecektir. Milletin vereceği karar en isabetli karar olacaktır. Millet her şeyin en iyisini bilendir. Mecliste oylama sırasında çalışan, hizmet veren herkese teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür yüce Türk milletinedir. Artık karar milletimizindir, milletin verdiği karar başımız gözümüz üzerinedir. Bu anayasa değişikliğinin Türkiye'nin aydınlık yarınları için uğurlu olmasını diliyorum.”

KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da anayasaya değişiklik paketinin meclisten geçmesi ile ilgili bir açıklama geldi. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Vekiller özgür iradesiyle oy kullansaydı paket geçmezdi. Referandum sürecinde herkesle hareket edeceğiz. Demokrat, Mütedeyyin fark etmez, vatanını seven herkese sesleneceğiz. AYM'ye başvuracağız, hazırlıklarımız devam ediyor" dedi.