Demirören Medya, Reuters aboneliğini iptal etti

Demirören Medya, Reuters aboneliğini iptal etti

Demirören Medya, grup bünyesindeki yayın organlarının Reuters aboneliklerini iptal etme kararı aldı.

A+A-

Demirören Medya, Reuters ile bağlarını kopardı
 

Demirören Medya, grup bünyesindeki yayın organlarının Reuters aboneliklerini iptal etme kararı aldı. 

Demirören Medya'dan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Reuters Haber Ajansı, Demirören Şirketler Grubu’yla ilgili olarak 'sözde' meçhul kaynaklara dayandırdığı, manipülasyon niteliğinde, basın etik ilkelerini hiçe sayan, mesnetsiz ve uydurma bir haber yayınlamıştır. Bu haber, Demirören Şirketler Grubu’na yönelik alçakça bir iftiradır.

70 yıldan bu yana tamamen yerli ve milli sermaye ile yurtiçinde ve yurtdışında iktisadi faaliyetlerini yürüten, ülke ekonomisinin gelişimine artı değer katan, binlerce kişiye istihdam sağlayan ve tüm faaliyetlerini yasalara sıkı sıkıya bağlı olarak yürütmekte olan Demirören Şirketler Grubu, bu iftirayla ilgili olarak söz konusu ajansa meslek ilkelerine uyma çağrısı yapmıştır. Reuters Haber Ajansı, bu çağrıya karşın basın meslek ilkelerine uygun bir tutum almamıştır.

Demirören Şirketler Grubu’yla ilgili olarak manipülasyon maksatlı haber yapmaktan çekinmeyen bu ajansın haberlerine güvenimiz kalmamıştır. Bu nedenle Reuters Haber Ajansı’yla kurduğumuz abonelik ilişkisini sonlandırıyoruz.

Servis ettiği haberlerle şirketimizi hedef alan Reuters’ın içeriklerini Demirören Medya olarak artık referans almayacağımızı ve kullanmayacağımızı belirtmek isteriz. Kamuoyuna duyurulur." 

Reuters'in haberi

Reuters ajansı, açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, ''Demirören Grubu'nun enerji ve şans oyunları için kullandığı krediler konusunda bankalarla yürüttüğü yapılandırma tutarının faiz haricinde 2 milyar dolara ulaştığını'' yazmıştı. 

Demirören Medya Grubu'nda Hürriyet, Milliyet, Posta ve Fanatik gazeteleri ile bunların yanı sıra Gazete Vatan'ın dijital platformları, Kanal D ve CNN Türk TV kanalları ile Demirören Haber Ajansı (DHA) yer alıyor.