Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Karabağlar'da anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Karabağlar'da anıldı

Özgür ve bağımsız bir Türkiye için çabalayan 68'in öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişinin 45’inci yıldönümünde Karabağlar’da anıldı.

A+A-

Daha özgür ve bağımsız bir Türkiye için çabalayan 68'in öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişinin 45’inci yıldönümünde Karabağlar’da anıldı.

Karabağlar Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Karabağlar Gençlik Kolları'nın birlikte organizasyonu ile Bozyaka Kültür Merkezinde Üç Fidan'ı anma paneli düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un arkadaşları Mete Ertekin, Tuncer Sümer, Avukatları Mükerrem Erdoğan Yazar-Yönetmen Prof. Dr. Semih Çelenk katılırken, Moderatörlüğü Hakkı Karadeniz üstlendi.

Önemli olan unutmamak, unutturmamak

Etkinliğe Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, Karabağlar Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Fevzi Özelli ve dernek üyeleri, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. İlk konuşmayı yapan Karabağlar ADD Başkanı Özelli, amaçlarının 3 fidanı unutmamak, unutturmamak olduğunu ifade ederek, “Bu gençler olduğu sürece de bu isimler asla unutulmayacaktır” dedi.

Onlar 80 milyonun içinde yaşıyorlar

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un 20’ li yaşlarda emperyalizme, faşizme karşı mücadele ettiklerini hatırlatarak, “Onları yargılayanlar düşüncelerinden korktular. Bu düşünceleri onların hayatlarına son vererek biteceğini zannettiler ama bugün de görüyoruz ki onlar 80 milyonun içinde yaşıyorlar. Onların ölümüne karar verenler unutuldular, yok olup gittiler ve gidecekler de. Biz, insanlarımızı, halkımızı, ülkemizi sevmeyi onlardan öğrendik. Dünya devam ettikçe Denizler, Hüseyinler, Yusuflar ve daha birçok adını sayamadığım devrimciler hep yaşayacaklar. Hep var olacaklar.” diye konuştu. Selvitopu konuşmasını, “Onların söylediği gibi Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” diyerek tamamladı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise bugünün karalar bağlama günü değil anma günü olduğunu belirterek “Bugün ülkemizin içinde bulunduğu duruma baktığımızda bize nice Denizler, Hüseyinler Yusuflar lazım. Onlar vatan sevdası, özgürlük sevdası uğruna gözlerini kırpmadan hayatlarını feda ettiler. O zaman bizim onlara borcumuz var. Bu vatana sahip çıkmak gibi sorumluluğumuz var” dedi.

Panelde anılar canlandı

Konuşmaların ardından panele geçildi. 3 fidanın yakın arkadaşı Mete Ertekin, 6 Mayıs’ı bir idam günü olarak değil, dünya devrimcilerini anma günü olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla yaşadıkları anıları anlattı.

Prof. Dr.Semih Çelenk de 68 kuşağının daha iyi bir biçimde anlatılması için oyun çalışması yaptığını ve yazdığı “Deniz Bugüne Bakıyor” isimli kitabından söz ederken, konuşmacılardan Tuncer Sümer ise 68 kuşağının ileriyi gören bir kuşak olduğunu söyleyerek Hüseyin İnan’ın 21 yaşında yazdığı Ortadoğu yazısının bugünle birebir benzerlik gösterdiğine dikkat çekti.

Son bakışlarını hiç unutmayacağım

Son olarak Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un avukatı Mükerrem Erdoğan ise yaptığı konuşmada 3 Fidan'ın hapishanedeki son gecelerini ve darağacına giderken yaşadıklarını tüm açıklığıyla anlatırken, “Son derece güçlü ve onurlu bir duruşları vardı. Onların yüzlerini ve hayata bakışlarını hayatımın sonuna kadar unutmayacağım ve yaşadığım sürece herkese de anlatmaya devam edeceğim” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler