Deniz taksi törenle suya indirildi

Deniz taksi törenle suya indirildi

Haliç Tersanesi’nde yerli ve milli üretim olan 8 deniz taksi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle suya indirildi. 

A+A-

Yerli ve milli üretim deniz taksi, İstanbul'da suya indirildi

Ekim ayında hizmete girecek 8 deniz taksinin ardından yıl sonuna kadar 45 deniz taksinin üretimi tamamlanacak. Hibrit sistemli 5 deniz taksi ise 2022 yılının ilk çeyreğinde üretilecek. 

Haliç Tersanesi’nde yerli ve milli üretim olan 8 deniz taksi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle suya indirildi. 

‘24 Eylül Dünya Denizcilik Günü’nde düzenlenen törende konuşan İmamoğlu, denize indirilen deniz taksilerin, belediyenin kendisine deniz vasıtası üretimine dönük onlarca yıl sonra ilk adımı olduğunu söyledi. Bunun gurur verici olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Bu bir ekip işi. Ekibin katma değer yaratma, kendi üretim becerisini ortaya koyabilme kararlılığı, başka hiçbir niyet ortaya koymaksızın, tümden 16 milyon İstanbullunun kazanmasına dönük bir hamlesi. O bakımdan bugün gerçekten çok gurur duyuyorum” dedi.  

“Deniz taksiler yeni bir soluk getirecek”

İmamoğlu, İstanbul’un deniz ulaşımında iyi bir noktada olmadığını, ulaşımda denizin payını üst seviyeye taşımak için ciddi adımlar atmaları gerektiğini söyledi. Bu yönden yapılan çalışmalardan örnekler veren İmamoğlu, deniz taksilerin de bu amaçla kent ulaşımına nitelik ve kalite açısından farklı bir soluk getireceğini ifade etti.

“Haliç Tersanesi göreve geldiğimizde bomboştu”

Deniz Taksi projesinin, 2021 yılının Ocak ayında aldıkları kararla başladığını ve taksilerin tümünün Haliç Tersanesi’nde üretileceğini dile getiren İmamoğlu, bunun çok değerli olduğunu, çünkü göreve geldiklerinde Haliç Tersanesi’nin bomboş ve terk edilmiş bir alan olduğunu hatırlattı. 

İmamoğlu, tersanede çalışan ustaların kolay yetişmediğini, süreci ele aldıklarında çalışanlara tekrar üretebilme fırsatını tanımış olduklarını vurgulayarak, “Yüzyıllar öncesinde Fatih Sultan Mehmet'in döneminde üretime başlayan böylesi bir tersanenin, bugün üretebiliyor hale tekrar gelmesi de bizim hem bu topraklara hem bu kadim kültüre duyduğumuz saygının, ona duyduğumuz sorumluluğun karşılığında elde ettiğimiz bir başarıdır. Bir nevi, yerli ve milli bir ürünü de denize indirmenin keyfini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Deniz araçları tek sistemde toplanacak”

Deniz Taksi ağını büyütmek istediklerini vurgulayan İmamoğlu, farklı ruhsatlara sahip deniz araçlarını tek bir sistemde toplamayı amaçladıklarını söyledi. 

İmamoğlu, “Ne derlerse desinler biz, İstanbul'a hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

“Yıl sonuna kadar 45 deniz taksi denize inecek”

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş da bugün denize indirilen 8 deniz taksi sayısının yıl sonunda 45’e, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise 50’ye çıkacağını belirtti.  

“3,5 milyon Euro tasarruf sağladık”

Dedetaş, projenin finansal boyutuna ilişkin bilgi verirken, tekne üretim malzemeleri dahil, tüm ihtiyaçların satın alma süreçlerinin şirketleri tarafından yapıldığını ve bu sayede ana ekipmanlarda yüzde 23’lük (1,5 milyon Euro) pazarlık performansı sağlayarak, aldığımız ekipmanlarda en yakın tedarikçi ile yüzde 17,5’luk (850 bin Euro) fark yakaladıklarını anlattı. Böylece şirketin pazarlık gücünü, ilk yerli ve milli deniz taksi üretiminde gösterdiklerini belirterek, “Dışarıdan hazır tasarım alarak başka bir tersanede üretim yaptırmak yerine süreci bünyemizde yürütmemizin tekne başına kazancı 70 bin Euro. Bu da bu projenin toplam bütçesinde 3,5 milyon Euro tasarruf anlamına geliyor.” 

İlk müşteri İmamoğlu oldu

Konuşmaların ardından, İmamoğlu ve Dedetaş, “Kırlangıç” isimli Deniz Taksi’nin ilk müşterileri oldu. İkili, Haliç Tersanesi’nden İBB İletişim Koordinatörlüğü’nün bulunduğu iskeleye kadar yolculuk yaptı.  

50 taksinin 5’i hibrit olacak

Haliç Tersanesi’nde, tamamen yerli olanaklarla üretilen toplam 50 taksinin 5’i ‘hibrit sevk sistemli’ olacak. Bugün suya indirilen 8 taksi, Ekim ayında hizmete girecek. Yıl sonuna kadar 45 deniz taksinin üretimi gerçekleştirilecek. Hibrit sistemli deniz taksilerin üretimi ise, 2022 yılı Şubat ayında tamamlanacak. 10 yolcu kapasiteli Deniz Taksiler, bir uygulama ile ilk etapta 98 iskeleden çağrılabilecek. İleride paylaşımlı kullanım özelliği de eklenerek ‘Taksi Dolmuş’ gibi hizmet vermeye de başlayacak. Taksiler, ayrıca iskeleden bağımsız olarak, yanaşabilecekleri her yere çağrılabilecek. Yüksek hıza çıkabilme, baştan yanaşma özelliği ile her yere rahatlıkla yanaşabilen deniz taksiler, engelli rampası sayesinde fiziksel engelli yolcuların rahatlıkla kullanabileceği bir şekilde tasarlandı. Deniz taksilerde, taksimetre modeli ile sabit bir açılış ücreti olacak. Belirli bir mil aşıldıktan sonra, mil başına ücret eklenecek.