Dikenli İncir tezgahlardaki yerini aldı faydaları saymakla bitmiyor

Dikenli İncir tezgahlardaki yerini aldı faydaları saymakla bitmiyor

Mersin'de, taşlık alanlarda bile kendiliğinden yetişmesi nedeniyle çiftçilerin, ilginç lezzetiyle de tüketicilerin tercihi olan dikenli incir hasadın tamamlanması ile tezgahlardaki yerin aldı. 

A+A-

Mersin'de, taşlık alanlarda bile kendiliğinden yetişmesi nedeniyle çiftçilerin, ilginç lezzetiyle de tüketicilerin tercihi olan dikenli incir hasadın tamamlanması ile tezgahlardaki yerini aldı. 

Kentin bir çok noktasında özellikle kayaların arasında kendiliğinden yetişen ve yabani tür olan "dikenli incir", kaktüslerden toplanıyor.

Tıbbın babası İbn-i Sina'nın yüzlerce yıl önce önerdiği dikenli incir, Hint inciri, Frenk yemişi gibi isimlerle de anılan kaktüs meyvesi, afrodizyak etkisiyle de de biliniyor. İbn-i Sina'nın en sağlıklı meyve olarak tanımladığı kaktüs meyvesinin faydaları saymakla bitmezken mucizevi meyve, dikenli olması nedeniyle toplama aşamasında özel dikkat gerektiriyor.

Bitkisi 10 santimetreyi bulabilen türün hasadı, dikenleri rüzgardan uçarak çiftçilere zarar vermemesi için sabahın erken saatlerinde yapılıyor.

Bölge halkının çoğunun geçimini sağladığı dikenli incirler, korunaklı eldivenler veya uzun maşalarla toplanıp tanesi 1 liradan satışa sunuluyor.

Toplanmasındaki zahmet dışında özel bakım gerektirmeyen dikenli incir, fiyatıyla da üreticisini sevindiriyor.

Dikenli incirin faydaları 

Geçmiş zamanlarda, dikenli incir gemi yolculuklarında yüksek C vitamini içeriği ve kolay depolanabilir özelliği nedeniyle tercih ediliyordu. Denizcileri iskorbüt hastalığından koruyarak uzun süren transatlantik keşiflerin devam edilmesini sağladı. Dikenli incir, tarihten gelen bu hafızayla günümüzde de, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta. 

100 gram dikenli incir; 9,57 gram karbonhidrat, 0,73 gram protein, 87 gram su, 0,5 gram yağ, 3,6 miligram lif, 56 miligram kalsiyum, 85 miligram magnezyum, 220 miligram potasyum içerir. Ayrıca demir, çinko, sodyum, fosfor, selenyum, bakır mineralleri ve tiamin, riboflovin, niasin, B6 vitamini, folik asit, beta karoten ve A vitamini içerir. Bunlara ek olarak dikenli incir tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden de zengini.