Doğaçhane Oyuncuları Tiyatro severlere farklı bir deneyim yaşatacak

Doğaçhane Oyuncuları Tiyatro severlere farklı bir deneyim yaşatacak

“Doğaçhane Oyuncuları”, 30 Kasım Salı günü saat 21:00’de, Leman Kültür Balçova’da yer alan Leman Sahne’de, sinema ve tiyatro severleri tek çatı altında sürprizlerle dolu bu tiyatro deneyiminde buluşturacak.

A+A-

Tiyatrohane’nin doğaçlama tiyatro grubu olan “Doğaçhane Oyuncuları”, 30 Kasım Salı günü saat 21:00’de, Leman Kültür Balçova’da yer alan Leman Sahne’de, sinema ve tiyatro severleri tek çatı altında sürprizlerle dolu bu tiyatro deneyiminde buluşturacak.

Beş yönetmen, seyircilerin o anda belirleyeceği film türlerinde ve daha önce hiç çekilmemiş beş ayrı filmi yönetecek ve sahnedeki on oyuncu da bu filmde tamamen doğaçlama şekilde oynayacaklar. Alışılagelenin dışında, seyirciler oyun boyunca içeceklerini yudumlayarak bu tiyatro sahnesindeki sinemanın tadını çıkaracaklar.

Türkiye’nin sayılı kadın moderatörlerinden Uzm. Başak Fındıkçıoğlu oyun ile ilgili, “Pandemi öncesinde, yani tam 2 sene önce bugün yine “Yönetmenin Seçimi” formatını oynamıştık. Bu süreç herkesi olduğu gibi bizi de çok etkiledi. Tekrar sahnelere döndüğümüz için çok mutluyuz ve tiyatro sporu dışındaki, özlediğimiz bu farklı ve özel formatları seyircilerle tekrar buluşturacağımız için heyecan doluyuz. Gecenin kazanan filmine “Oscar” ödülünü seyirci verecek.” şeklinde konuştu.

YÖNETMENİN SEÇİMİ

Bir oyunda 5 farklı yönetmen ve 5 farklı hikaye!

Her yönetmen, seyirciden bir film türü ve bu yeni çekilecek filmin ismini alarak oyunlarına başlar. Her film türündeki oyun beş dakika oynandıktan sonra geri kalan sahnenin oynanması için bir fragman cümlesi kurar ve seyirci devam etmesini istediği film türünü alkışlayarak belirler. En az alkışı alan oyuncunun filmi elenir. Bu şekilde her bölümde tek tek oyunlar elenir ve oyunun sonunda tek bir yönetmen kalır. Son kalan oyuncunun yönettiği filmin finali oynandıktan sonra oyun biter.

DOĞAÇHANE KİMDİR?

İzmir’de "Tiyatrohane" bünyesinde 2015 yılından beri aktif olarak doğaçlama performanslarına devam eden ekibe her yıl yeni doğaçlamacılar ekleniyor. ⠀⠀⠀

“Doğaçhane Oyuncuları” içinde uzun süredir beraber çalışan birbirinden farklı karakterlerde ama tek bir amaç için yola çıkmış çılgın üyeler var. Çılgın diyoruz çünkü doğaçlama tıpkı hayat gibi plansız, sürprizlerle dolu ve kontrol edilemez. Bu durumu kabullenmek ve bu çılgın dünyanın farkındalığına erişmek için bazı normallik sınırlarını esnetmeye ihtiyaç var. ⠀⠀⠀
Görünenin arkasındaki iletişim biçimleri ve hayata dair her şey Doğaçhane ile sahnede vücut buluyor. Üstelik seyirci de bu işin içinde… Doğaçhane, seyircilerini bu çılgın çarkın içine alıp onlarla birlikte oynuyor!⠀⠀⠀

DOĞAÇLAMA TAKIL, PLANLAR ASLA İŞE YARAMAZ! ⠀⠀

Moderatör: Başak Fındıkçıoğlu 

Oyuncular:

·  Ayşegül Selçuk

·  Burcu Aktürk

·  Ceren Balık 

·  Enis Yazar

·  Gülin Pirim

·  Kemal Kalkan

·  Livio Jr. Angelisanti

·  Melike Çerçioğlu Bilgiç

·  Mervan Tan

·  Mustafa Bacak

·  Oytun Cebeci

·  Pınar Genç

·  Sevgi Girgin

·  Tuna Kurt

·  Vahap Polat

Önceki ve Sonraki Haberler