Dolar haftaya düşüş ile başladı

Dolar haftaya düşüş ile başladı

Geçen haftayı 3,65 seviyesinde kapatan dolar hafta başında açılışını 3,6250’den yaptı. Haftanın ilk işlem gününe düşüş ile başlayan dolar/TL 3,6250 seviyelerini gördü.

A+A-

Dolar haftaya düşüş ile başladı. Geçen haftayı 3,65 seviyesinde kapatan dolar hafta başında açılışını 3,6250’den yaptı. Haftanın ilk işlem gününe düşüş ile başlayan dolar/TL 3,6250 seviyelerini gördü.

Merkez Bankası’nın hafta içi almış olduğu karar doların hafta başında düşüş ile başlamasında önemli neden olarak görülüyor. Merkez Bankası'nın (TCMB) cuma günü 1 Ocak 2017'den önce kullandırılan ve 31 Mayıs 2017'ye kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde TL cinsi geri ödeme imkanı getirmesinin ardından sert gerileyen dolar/TL bu sabah 3,62'li seviyelerde hareket ediyor.

MERKEZ BANKASININ KARARI ETKİLİ

Merkez Bankası’nın almış olduğu karar ile 3.5-4 milyar dolar civarındaki reeskont kredisi geri ödemesi kaynaklı kurumsal döviz talebini piyasadan çekebilecek olmasından dolayı TL olumlu etkilendi.

DÜŞÜŞ DEVAM EDEBİLİR

Uzmanlar, cuma günü TCMB'nin reeskont kredilerinde geri ödemelerin TL olarak yapılabileceğini açıklamasının ardından dolar/TL'de düşüşün hızlandığını ve 3,66 desteğinin kırıldığını belirterek, yurt dışında devam eden risk iştahının da desteği ile 3,60 seviyesinin gündeme gelebileceğini ifade etti.

ABD’DE BUGÜN RESMİ TATİL

ABD'de bugün resmi tatil nedeniyle piyasaların kapalı olması kurda yurtdışı kaynaklı hareketlerin de sınırlı olmasına neden olabilir ancak TCMB'nin son dönemdeki adımları ve bu kararı nedeniyle kurda aşağı salınımın devam edebileceği belirtiliyor.

FED TOPLANTISI

Haftanın kalanında ise gözler son Fed toplantısına ilişkin tutanaklar ve en az beş Fed yetkilisinin yapacağı konuşmada olacak. Fed yönetim kurulu üyesi Jerome Powell Çarşamba günü konuşacak. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise bugünkü konuşmasında ABD ekonomisinin bu şekilde seyretmeye devam etmesi halinde faizlerin artmasından rahatsızlık duymayacağını belirtti.

FED MART AYI KARARI BEKLENİYOR

Fed'in mart ayından itibaren faiz artırma olasılığı doların değerini destekliyor. Ancak piyasadaki uzun pozisyonların fazlalığı doları ani değer kayıplarına karşı kırılgan hale getiriyor.

Euro ise 3,83'ün üzerinde işlem görüyor.