Donald Trump başkanlık yeminini etti

Donald Trump başkanlık yeminini etti

Hillary Clinton’u seçimlerde sürpriz bir şekilde devirerek başkan seçilen Donald Trump başkanlık yeminini etti.

A+A-

Amerika’nın yeni başkanı Trump yemin ederek göreve başladı. Hillary Clinton’u seçimlerde sürpriz bir şekilde devirerek başkan seçilen Donald Trump başkanlık yeminini etti.

Dünyanın kaderine karar verecek ülke olduklarını belirten Trump, "Ülkemizi yeniden yapılandıracağız ve dünyanın kaderine karar vereceğiz" diyerek ekonomik yatırımlara önem verdiğini belirten Trump’ın “İktidarı Washington'dan halka geçti artık” ifadeleri ile orta sınıfın yönetime geldiğine değindi.

Radikal İslam konusunda da "Uygar dünyayı birleştirip radikal İslami terörü yeryüzünden bitireceğiz" diyen Trump İslami terörün bitirileceğine vurgu yaptı. Ayrıca Amerika’nın tekrar büyük Amerika olacağını belirttiği konuşmasında "Amerika'yı yeniden büyük yapacağız" diyerek Amerika’lılara hedef belirtti.

Başkan Trump "Yüksek Mahkeme Başyargıcı, sayın başkan Bush, Obama, Clinton ve herkese çok teşekkürler. Biz Amerika'nın vatandaşları olarak büyük bir ulusal çaba içerisinde girmiş bulunuyoruz. Ülkemizi tekrar tesis etmek istiyoruz. Herkesten çok iyi bir çaba görüyoruz. Amerika ve dünya bu çabanın sonuçlarını görecek. Karşımıza zorlukla çıkacak. Pek çok zorlukla karşılaşacağız ama işimizi başaracağız. Bu basamaklarda yıllardır bu şekilde toplanıyoruz. Sayın Başkan Barack Obama ve Michelle Obama'ya katkıları için teşekkür ediyorum. Muhteşemdiler" diyerek başta Obama olmak üzere kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.