Donald Trump ile Fed ilişkisi ekonomi piyasasını tedirgin ediyor

Donald Trump ile Fed ilişkisi ekonomi piyasasını tedirgin ediyor

Ekonomi piyasalarında Fed Başkanı Janet Yellen'in tutumuyla beraber gelen negatif süreç ABD seçimlerinde de etkin rol oynarken, ekonomi piyasaları Fed ile ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın tutumlarını merak ediyor.

A+A-

Piyasalarda Janet Yellen’in tutumundan sonra negatif bir dönem yaşanırken seçim öncesi dönemden bu yana söylemlerinde büyük değişikler olmayan Fed’in Donald Trump’a karşı tutumu piyasanın durumu için kritik önem taşıyor.

PİYASALAR FED'İ BEKLİYOR

ABD Merkez Bankası'nın (FED) beklenen faiz yükselişinin sonrasında yetkililer, önümüzdeki ay ABD başkanlığına geçecek olan Donald Trump'ın stratejileri karşısında Fed'in vereceği tepkinin bundan sonraki süreç için piyasalarda büyük önem taşıyacağını açıkladı.

Fed yatırımcılarından tahmin

Önümüzdeki sene için 4 faiz zammı öngörüsünde bulunan Fed, 2016’nın son Açık Piyasa Komitesi Toplantısı’nda faizlerde 25 baz puan yükselterek 2015 senesindeki çizgisine geri dönül yaptı ve tek faiz zammı ile seneyi tamamladı. Fed’in piyasalardaki etkisi tahminlerle uyuşmasına rağmen toplantının karar açıklaması ve Fed Başkanı Janet Yellen’ın tutumunu ‘’şahin’’ diye nitelendiren yatırımcılardan gelen artışlı dolar talebi, doların endeksi 2003’ten beri en yüksek rakam olan 102,6’ya çıkardı.

20 OCAK BEKLENİYOR

Uzmanlara göre Fed’in kararından daha fazla tesir 20 Ocak’ta ABD Başkanlığı değişimini gerçekleşecek ve koltuğu Trump’ın almasıyla olacak belirsizlikler oluşacak olması sonucunda kendini gösterecek.

Profesör Dr. Selva Demiralp

Profesörden ilginç yorumu Koç Üniversitesi Profesörü Dr. Selva Demiralp’ın yaptığı açıklamada ise Fed üyelerinin öngörüleri ve Yellen’ın duruma getireceği yorumlar ‘’ilginç’’ oldu. Fed üyesi yatırımcıların piyasa tahminlerinin büyük değişiklikler göstermemesi Trump politikalarının henüz satın alınmadığını gösterdiği şeklinde durumu yorumladı. Somut hamleleri görmeden karar verilmemesi gerektiğini düşünen Demiralp, Trump stratejileri şekillendikçe Fed’in ekonomik tahminlerini yol haritası olarak gösterebileceğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler