Dört kimlik dört çizgi takı tasarım sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Dört kimlik dört çizgi takı tasarım sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Günümüzde ki sanat disiplinlerinin içinde etkin rolü olan bir figürdür takı-tasarımlar.

A+A-

Yaşamımız boyunca izler bırakırız. Tarih boyunca kültürler mozaiği olan Anadolu’da antik uygarlıklardan çağımıza farklı tarz, biçim ve semboller görülür. Yaşananlar, aşk, tanrı, nazar, dini inanç, tılsımlar. Hepsi de takı kültürünün içinde önemli rol oynarlar.

Geçmişi ve geleceği taşıyan en önemli unsurlardan biridir takılar. Günümüzde ki sanat disiplinlerinin içinde etkin rolü olan bir figürdür takı-tasarımlar. Bu sergi de dört farklı disiplinde eserler üreten sanatçılar ile yüz yüzeyiz.

Kimlik ve kadın bellekleri ile; Serpil Kapar. Dört Tılsım ile; Yeşim Şengil. Geçmişteki bir andan gelecekteki düşlere dair izler ile; Aysun Aslan. Duygularımızı, ruhumuzu hayal gücümüzle dünyanın da dışına, aya-güneşe ve belki de ötesine taşıyan; Suat Orgun. Bu dört farklı kimlik, dört farklı sanatçı bu sergi için buluştular. Yalın ama rezonans etkisi olan özgün dillerini oluşturmuş bir “Sanatçılar Buluşması” Bana göre farklı üretimlere sahip olsalar da hepsi zincirin halkaları. Eklektik biçimde birbirleriyle bağlantılılar.

Farklı yaşamlar, farklı üretimler, farklı göstergeler ve metaforlar olsa da tıpkı Anadolu’da ki mozaik gibi birleşiyorlar. Takının tarihçesi insanlığın kültür tarihi kadar eskidir. Günümüzden yaklaşık 35.000 yıl kadar önce karşımıza kabile simgeleri olarak çıkmıştır. İlk çağlarda takı süslenme inancına dayalı bir olguydu. Yöresel farklılıklardan dolayı zengin bir tasarım çeşitliliği ile karşımızda duruyor.

Bizler için seçici olan hiçlik, varlık imge olguları değil bütünlük, toprak, an ve zaman tanımlayıcıları ile hepsi de bizden, bizim köklerimizden. Bu sergi tekstil, fiber art, gümüş, metal, taş, seramik vb malzemelerin bir araya geldiği bir şölen.

Bizler Kent Sanat olarak çok heyecanlıyız, bu işbirliğinin daha bir çok etkinliğe gebe olacağı inancındayız. Sizleri sanatçılarımızın ürettikleri yeni projeler ve takı-tasarımları ile buluşturduğumuz için çok keyifliyiz.

24 Mayıs 2017 - 24 Haziran 2017