Döviz Kurunun Enflasyona Etkisi Azalıyor

Döviz Kurunun Enflasyona Etkisi Azalıyor

Enflasyon Oranı Mayıs ayında yüzde 11.72 seviyesine geriledi

A+A-

Enflasyon Oranı Mayıs ayında yüzde 11.72 seviyesine geriledi. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, “ Döviz kurunun enflasyonu yükseltici etkisinin azalmaya başladığını ifade etti. Gözgör, yaz aylarında gıda fiyatlarında baz etkisinden dolayı yaşanacak gerileme enflasyon oranının düşmesine önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Döviz Kurunun Enflasyona Etkisi Azalıyor

Enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 11,72 seviyesine geriledi. Geçtiğimiz ay son dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon oranında düşüş sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Döviz kurunun gecikmeli etkisi ve gıda fiyatlarında yaşanan oynaklık enflasyon oranının yükselmesinde etkili oluyordu. Özellikle çekirdek enflasyonun yüzde 9,38 seviyesine gerilemesi döviz kurunun enflasyona geçiş etkisini azaldığını gösteren önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,55 azalış gösterse de yıllık bazda yüzde 10,08 ile en çok artış gösteren ana kalem olmaya devam ediyor. Hükümetin gıda fiyatlarına yönelik aldığı önlemlerin etkisini önümüzdeki dönemde görmeye başlayacağız. Aynı zamanda gıda fiyatlarında baz etkisi yaz aylarında enflasyonu azaltıcı yönde destekleyecek gibi görünüyor. Çekirdek enflasyonda yaşanan yavaşlama ve gıda fiyatlarındaki oynaklığın düşmesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) para politikasında ilave bir sıkılaştırmaya olan ihtiyacını azaltıyor. Bu yüzden TCMB’nin haziran ayında faiz oranlarında değişiklik yapmadığını görebiliriz. Enflasyon rakamları sonrası Dolar TL paritesi psikolojik seviye olan 3.50’nin aşağısını test etti.

Önceki ve Sonraki Haberler