Drone ile ilaçlama dönemi başladı

Drone ile ilaçlama dönemi başladı

Koçarlı Ziraat Odası, bir firma ile yaptığı anlaşma kapsamında çiftçilerin dekar başına ödeyecekler 12 lira ücret karşılığında drone hizmetinden faydalanabileceklerini açıkladı.

A+A-

Aydın'da Koçarlı ilçesinde çiftçilere drone ile ilaçlamanın faydaları aktarıldı. Koçarlı Ziraat Odası, bir firma ile yaptığı anlaşma kapsamında çiftçilerin dekar başına ödeyecekler 12 lira ücret karşılığında drone hizmetinden faydalanabileceklerini açıkladı.

Bitki koruma ilaçlarının lokal kullanımı ile fazla miktarda yapılacak ilaçlamanın önüne geçilerek maliyetin düşürülmesini sağlanacağını kaydeden oda yönetimi, "Hastalık tespiti sırasında yapacağımız ön uçuş için tarlaya girmeyeceğimiz için mekanik olarak hastalığı yayma ihtimali azalmaktadır. Yine geleneksel yöntemlerle yapılan ilaçlamalarda traktör veya insanların tarlaya girme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda büyük boyutlardaki traktör ilaçlama sırasında ürünleri ezebilmekte ve hasatta elde edeceğimiz verimi azaltmaktadır. İlaçlama sırasında zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. 1 günde 600 dekar tarla arazisi, 400 dekar ağaçlı tarım arazisi ilaçlanabilmektedir" diye konuştu.

Emrah DİNÇER (AYDIN SES)