Droneler doğal felaketlerde hayat kurtaracak

Droneler doğal felaketlerde hayat kurtaracak

Dronelerin geliştirilmesi ve üzerinde yapılan çalışmaları belli bir alana yönelten Japonya doğal felaketler sonrasında dronelerin insan hayatını kurtarmada kullanılması üzerine çalışıyorlar.

A+A-

Teknolojinin her alanda kullanmak isteyen bilim adamları hayat kurtaran drone projesi ile devam ediyorlar. Dronelerin geliştirilmesi ve üzerinde yapılan çalışmaları belli bir alana yönelten Japonya doğal felaketler sonrasında dronelerin insan hayatını kurtarmada kullanılması üzerine çalışıyorlar.

TEKNOLOJİK OYUNCAK OLARAK GÖRÜLÜYOR

Teknolojik oyuncak gözüyle görülen ve küçümsenen droneler insanlara faydalı hizmetler etmek için geliştirilmeye devam ediliyor. Drone’lar şimdi de insan hayatı kurtarmak üzere geliştiriliyor.

AMAZON KURYE OLARAK KULLANMAK İSTİYOR

Droneler son zamanlarda eğlence amacının dışında da kullanılmaya başlanmış ve birçok alanda başarılı örneklerine rastlanmıştı. Örneğin dünyanın en büyük internet pazarlama firması olan Amazon ürün dağıtımlarının drone’lar vasıtasıyla yapabilmek üzere büyük bir çaba harcıyor. Büyük droneler ile yolcu taşıma üzerine yakın zamanda Dubai’de drone’lar hizmete başlıyor. Japonya ise doğal felaketlerin ardından drone’ların kullanılabileceğine inanıyor.

JAPONYA DOĞAL FELAKETLERDE KULLANACAK

Oldukça gelişmiş bir ülke olan Japonya coğrafi konumu nedeniyle sık sık depremler ve ardından da tsunami gibi büyük doğa felaketleriyle mücadele ediyor. Tüm bu felaketlerin daha fazla can almaması için çabalayan ülke yetkilileri felaket sonrasında kriz kontrolünü drone’lar ile gerçekleştirebilir. CNET‘in haberine göre geçtiğimiz hafta Shinjuku şehrinde hoparlör ve kamera eklenmiş özel drone’lar test edilmeye başlandı. Doğal felaketin ardından vatandaşların tahliyesini organize edecek olan drone’lar aynı zamanda bu bölgelerin fotoğraflarını çekiyor. Böylece yaşanılan felaketin boyutunu belirlemek kolaylaşıyor. Özel şekilde test edilen bu sistemin gelecekte yoğun olarak kullanılması planlanıyor.