DSÖ: Sinovac ve Sinopharm aşıları etkili ve güvenli

DSÖ: Sinovac ve Sinopharm aşıları etkili ve güvenli

DSÖ'ye bağlı bir uzmanlar grubu, Çin aşılarıyla ilgili olarak, bazı bilgilerin eksik kalması dışında hastalarda etkili ve güvenilir olduğu kanısına vardı.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları, Çin yapımı Covid-19 Sinopharm et Sinovac aşılarının “Hasta semptom gösterdiğinde güvenilir ve etkili olduklarını kanıtladığını, ancak yaşlı insanlar ve başka hastalıklardan muzdarip kişilerle ilgili bilgilerin eksik kaldığını” bildirdi.

DSÖ’nün aşılama konusunda tavsiyeler vermekle görevli Stratejik Uzmanlar Grubu (SAGE), 22 – 25 Mart günleri arasında Sinovac ve Sinopharm Covid-19 aşılarıyla ilgili bir toplantı yaptı.

DSÖ uzmanları, onay için DSÖ’ye başvuran Çin yapımı bu iki aşının “Hasta semptom gösterdiği zaman güvenilir ve etkili olduklarını gösterdiğine” dikkat çekerken “Ancak (…) yaşlılar ve başka hastalıklardan muzdarip kişilerle ilgili veriler eksik. Bu iki aşının etkinliği ve güvenirliği ile ilgili araştırmaların bu kesimlerde etkilerini değerlendirmek için gerekli olduğunu” kaydetti.

DSÖ’nün, Sinopharm ve Sinovac aşılarının onayı için yapılan başvuruyla ilgili kararını bu ay açıklaması bekleniyor.

DSÖ Acil Durum Prosedürü (EUL) onayı, ülkelerin aşıyı ithal etmek ve uygulamak için kendi düzenleyici onay prosedürlerini hızlandırmalarına ve UNICEF’in aşıyı satın alarak ihtiyaç sahibi ülkelere dağıtmasına olanak tanıyor.

SAGE Başkanı Alejandro Cravioto, Çin'de üretilen iki aşının kullanımına ilişkin tavsiyelerini yayınlamadan önce DSÖ’nün onayına ilişkin kararını bekleyeceklerini söyledi.

DSÖ, 31 Aralık 2020’de ilk onayını Pfizer-BioNTech aşısına vermişti. DSÖ, 15 Şubat’ta (Güney Kore ve Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen) AstraZeneca  ve 12 Mart’ta da tek dozluk Amerikan yapımı Johnson & Johnson aşısını onaylamıştı.

(AjansBizim)