Dünyadaki en hızlı bilgisayarlar hangi ülkelerde

Dünyadaki en hızlı bilgisayarlar hangi ülkelerde

En hızlı son süper bilgisayar Japonlara ait olan “Fugaku” sistemi. Arkasından ABD’nin “Summit” sistemi ve üçüncü olarak da Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki Lawrence Livermore laboratuvarında üretilen “Sierra” geliyor.

A+A-

Dünyadaki süper bilgisayarlara ilişkin sıralamada yetkin olarak bilinen Top500, Çin üreticilerinin dünyadaki en hızlı süper bilgisayarları üretenler arasında sistem sayısı itibariyle en ön sırada bulunmaya devam ettiğini belirtiyor. Lenovo, Sugon ve Inspur gibi üç Çinli tedarikçi tarafından sağlanan süper hızlı bilgisayarlar, Top500 tarafından verilen listedeki en etkin 500 sistemin 312’sini oluşturuyor. 
 
Bu 312 sistemden 180’ini Lenovo, 68’ini Sugon ve 64’ünü de Inspur sağladı. En hızlı son süper bilgisayar ise Japonlara ait olan “Fugaku” sistemi. Arkasından ABD’nin “Summit” sistemi ve üçüncü olarak da Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki Lawrence Livermore laboratuvarında üretilen “Sierra” geliyor. Çin süper bilgisayarları “Sunway Taihu Light” ve “Tianhe-2A” listenin dördüncü ve beşinci sırasında yer aldılar.
 
Telekomünikasyon endüstrisinin savunucularından olan Tüketiciyi Bilgilendirme Birliği Genel Müdürü Xiang Ligang, temel endüstrilerde araştırma ve geliştirmeyi hızlandırmak için süper bilgisayarların sağladığı olanaklardan yararlanmanın önemli olduğunu belirtti. Nitekim girişimler de bu yönde çaba gösteriyor.

Lenovo ve Amerikalı teknoloji devi Intel mart ayında BGI Genomics ile birleştiklerini açıklamışlardı. BGI Genomics, genom dizilimi ile uğraşan Shenzhen’de yerleşik bir şirket. Bu şirketlerin ortak çalışmasının amacı, Covid-19 virüsünün genom karakteristiklerinin analizini hızlandırmakta süper bilgisayarların olanaklarını kullanmak. Lenovo’nun ve Intel’in biyoloji teknolojisi uzmanları BGI araştırmacıları ile son analitik teknolojiler çerçevesinde bir araya gelerek ve büyük veri olanaklarıyla da donanmış olarak, virüsün genom karakteristiklerini ve dizilimleri etkin biçimde analiz ettiler.
 
Öte yandan Tong, Intel ve Lenovo’nun büyük veri analizi ve yaşam bilimleri uzmanlarının yaşam ve sağlık bilimlerinin gelişmesini desteklemek için kritik eşikleri aşmada olanak ve birikimlerini seferber edeceklerini açıkladı.