Dünyanın en çok içkiyi seven ülkesi Avustralya

Dünyanın en çok içkiyi seven ülkesi Avustralya

Yapılan bir araştırmaya göre Avustralya, dünyanın en sarhoş ülkesi olarak belirlendi. Avustralyalı kadınlar erkeklerden daha sık alkol tüketerek, erkeklerin en sert içici olduğu klişelerini yıktı.

A+A-

Dünyanın en sarhoş ülkesi Avustralya

Yapılan bir araştırmaya göre Avustralya, dünyanın en sarhoş ülkesi olarak belirlendi. Avustralyalı kadınlar erkeklerden daha sık alkol tüketerek, erkeklerin en sert içici olduğu klişelerini yıktı.

Yıllık uluslararası bir uyuşturucu kullanımı anketi, dünyanın en çok içkiyi seven ülkesini ortaya çıkardı.  

Buna göre, Avustralyalılar 2020'de başka yerlerdeki insanlardan neredeyse 2 kat daha fazla alkol tüketti ve bu Avustralyalıları  dünyanın en ağır içicileri olarak belirledi.

Araştırmacılar, küresel içme alışkanlıklarını belirlemek için 2020'de 22 farklı ülkeden 32 binden fazla kişide alkol tüketimini inceledi.  

Avustralya'dan katılımcılar yıl boyunca ortalama 27 kez sarhoş oldular. Bunu, 15 olan küresel ortalamanın neredeyse iki katı olduğu kaydedildi.  

Ortalama olarak, Avustralyalılar haftada 2 gece içti, ancak sadece 2 haftada bir ağır sarhoş oldu. Fransızlar, haftada 3 kez içki içerek bu ölçünün zirvesine çıktı.

İlginç bir şekilde, Avustralyalı kadınlar erkeklerden daha sık alkol tüketerek, erkeklerin en sert içici olduğu klişelerini yıktı.

Her zaman bira ve şaraba olan düşkünlükleriyle tanınan Avustralyalılar, Covid-19  karantinalarından büyük ölçüde kaçınmayı başardıkları için ülkelerinin 2020'de en sarhoş ülke olmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

Barlar ve kulüpler her zamanki gibi çalıştı ve ülke, Delta varyantının yayılmaya başladığı 2021 yılına kadar katı kapatmalara sürüklendi.  

Küresel Uyuşturucu araştırmacısı Dr. Monica Barratt, Avustralya medya kuruluşu The Latch'e verdiği demeçte, ''Bunun, Avustralya'nın sarhoş olma sıklığı açısından en yüksek sıradaki ülke olmasıyla bir ilgisi olabilir'' dedi.  

Araştırmada, Danimarka ve Finlandiya, katılımcıların yılda ortalama 24 kez sarhoş olduğu 2. en sarhoş ülkeler oldu.  

Amerikalılar, 2020'de ortalama 23 kez sarhoş olarak listede 3. sırayı alırken, ABD'yi Birleşik Krallık (yılda 22,5 kez) ve Kanada (22) izledi.

İlginç bir şekilde, Avustralya'nın en yakın komşusu Yeni Zelanda, ankette en düşük içme oranlarından birini bildirdi. Meksikalılar, en az sarhoş olanlar şeklinde belirlendi.  

Araştırma, ayrıca birçok Avustralyalının çok içki içtiği gecelerden pişmanlık duyduğunu da ortaya çıkardı.

Sarhoş olma sıklığına göre ilk 10 ülke listesi şöyle:

1-Avustralya

2-Danimarka

3- Finlandiya

4- ABD

5- İngiltere

6- Kanada

7- İrlanda

8- Fransa

9- İsveç

10- Hollanda

Önceki ve Sonraki Haberler