Dünyanın en çok kazanan futbolcular listesinde Ronaldo ilk sırada

Dünyanın en çok kazanan futbolcular listesinde Ronaldo ilk sırada

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi’yi geçerek bu sezonun en çok kazanan futbolcusu oldu

A+A-

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi’yi geçerek bu sezonun en çok kazanan futbolcusu oldu

Forbes’un açıkladığı listeye göre Cristiano Ronaldo bu sezon en çok para kazanan futbolcular listesinde ezeli rakibi Lionel Messi’yi geride bıraktı.

Ronaldo, bu yaz daha önce formasını giydiği Manchester United’a tekrar transfer olmuş ve 70 milyon dolarlık kontrata imza atmıştı. Yaptığı yeni kontratla bu sezon vergiler kesilmeden önce 125 milyon dolar alacak olan Portekizli yıldız, 2021-22 sezonunun en çok kazanan futbolcusu olacak.

Yaz transfer döneminde altyapısından çıktığı Barcelona’dan ayrılarak Paris Saint-Germain’e bedelsiz olarak transfer olan Lionel Messi ise yeni kulübünden yıllık 75 milyon dolar alacak. Arjantinli yıldız yaptığı yeni kontratla en yüksek maaşa sahip futbolcu olma özelliğini sürdürmesine rağmen reklam gelirleri sonrasında kazanacağı 110 milyon dolarla en çok kazanan futbolcular listesinde Ronaldo’nun gerisinde kaldı.

Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’nun kazançları arasındaki farkta en önemli faktör, sosyal medyada 500 milyon takipçisi bulunan Ronaldo’nun 55 milyon dolar olan reklam gelirlerine karşılık Messi’nin reklam gelirlerinden 35 milyon dolar kazanması oldu. 

Messi’nin PSG’den takım arkadaşları olan Neymar 95 milyon ve Kylian Mbappe 43 milyon dolarla listede 3. ve 4’üncü sıraları aldı. Neymar, Fransız kulübünden 75 milyon dolar alarak Messi ile birlikte en çok maaş geliri elde eden iki futbolcudan biri olsa da reklamlardan kazandığı 20 milyon dolar nedeniyle listede üçüncü sırada kaldı. Liverpool’un Mısırlı yıldızı Mohammed Salah ise reklamlardan ve kulübünden kazandığı 41 milyon dolarla listenin 5. sırasına yerleşti. 

Yaz transfer sezonunda Sergio Ramos, Gianluigi Donnaruma ve Lionel Messi gibi önemli futbolcuları kadrosuna katarak tarihindeki ilk şampiyonlar ligi şampiyonluğunu kazanmayı hedefleyen PSG, en çok kazanan futbolcular listesinde ilk 10 sırada üç oyuncu bulundurarak dikkati çekti. 

Dünyanın en çok kazanan futbolcular listesi:

Cristiano Ronaldo – 125 milyon dolar

Lionel Messi – 110 milyon dolar

Neymar – 95 milyon dolar

Kylian Mbappe – 43 milyon dolar

Mohammed Salah – 41 milyon dolar

Robert Lewandowski – 35 milyon dolar

Andres İniesta – 35 milyon dolar

Paul Pogba – 34 milyon dolar

Gareth Bale – 32 milyon dolar

Eden Hazard – 29 milyon dolar

Önceki ve Sonraki Haberler