Dünyanın en kısa uçak yolculuğu 2 dakika sürüyor

Dünyanın en kısa uçak yolculuğu 2 dakika sürüyor

İskoçya'nın kuzeyindeki Westray ve Papa Westray adası arasındaki uçak yolculuğu elverişli hava koşullarında 53 saniye sürüyor. 

A+A-

Dünyanın en kısa yolculuğu en fazla 2 dakika sürüyor

Uçak korkusu olanları çok rahatlatacak bir yolculuk. En fazla sadece 2 dakika sürüyor, hatta iyi havalarda yolculuk 53 saniyeye bile inebiliyor.

Gerçekten de, Loganair LM711 sefer sayılı uçuş, Guinness Rekorlar Kitabında dünyanın en kısa uçak yolculuğu olarak yer alıyor.

LM711 sayılı sefer, İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Orkney takımadalarına dahil Westray ve Papa Westray adalarını birbirine bağlıyor. 

CNN’in haberine göre, iki ada arasındaki mesafe 2,7 km. Uçak yolculuğu, hava koşullarına bağlı olarak 1-2 dakika sürüyor. Hava koşullarının elverişli olduğu bir günde ise yolculuk süresi sadece 53 saniye oluyor. 

LM711 sayılı seferi yapan küçük bir pervaneli uçak, sefer başına sekiz yolcu taşıyor. Uçakta ne tuvalet ne mutfak en de eğlence ekranı var. Yolcular, pilota çok yakın oturuyor ve pilotun önündeki uçuş kontrol panelini rahatça görebiliyor.

Pilot, havalanmadan önce, doğrudan yolculara dönerek güvenlik kuralları hakkında bilgi veriyor. 

Adalardan bakıldığında her iki havaalanı da kolayca görülüyor. Bunun için havalanmaya gerek bile kalmıyor.

Günde iki ya da üç kez yapılan sefer, kuzeydeki Papa Westray adasında yaşayan yaklaşık 80 kişinin dünyayla bağlantısını sağlıyor. Uçak seferine ek olarak, iki ada arasında küçük bir gemi bağlantısı da var, ancak gemiyle yolculuk daha fazla zaman aldığı için genellikle uçak yolculuğu tercih ediliyor.

Bu uçak seferi, Papa Westray adasının sakinleri için çok büyük öneme sahip. Ada sakinleri, bu sefer sayesinde sağlık hizmetlerine, sosyal hizmetlere erişim sağlıyor, berbere gidiyor ve kafeye uğrayıp iki tek atabiliyor. Papa Westray’de dört öğrencisi olan bir de okul var. 

Loganair LM711 uçuşuna katılmak isterseniz bilet için, yüksek sezonda bile, en fazla 17 avro ödemeniz gerekiyor. Turistler yaz aylarında bu adaları ziyaret ettiği için bilet fiyatı haliyle artıyor. 

Papa Westray adası, küçük bir yer olmasına rağmen gezginleri memnun eden çekici tarihî kalıntılar ve hikâyeler barındırıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler