Dünyanın en küçük, en hafif ve en pahalı kitabı İzmir kitap fuarında

Dünyanın en küçük, en hafif ve en pahalı kitabı İzmir kitap fuarında

Guinness Rekorlar kitabına giren Ümit Yaşar Işıkhan bu yıl, geçen seneki 0.6 x 0.8 cm ve 0.23 gram olan “Aşktan Sonra Hüzün” isimli şiir kitabını basına ve kamuoyuna tanıtacak.

A+A-

1987 yılında kağıda yapılan zamları protesto amacıyla yayınladığı minyatür kitaplarla uluslar arasında haber olan Uluslararası Aktivist sanatçılar Birliği başkanı şair yazar Ümit Yaşar Işıkhan, her yıl yenilediği rekorunu bu yıl da yeniledi.

Azerbaycan da bulunan Minyatür Kitaplar Müzesinde Türkiye’yi temsil eden ve müze ile birlikte Guinness Rekorlar kitabına giren Işıkhan bu yıl, geçen seneki 0.6 x 0.8 cm ve 0.23 gram olan “Aşktan Sonra Hüzün” isimli şiir kitabını bu yıl 0.4 x 0.6 cm , 0.9 gram ve 2000.Tl fiyatıyla basına ve kamuoyuna tanıtılacaktır.

Tüyap 23. İzmir kitap fuarında 17 Nisan 2018 Salı günü saat 15.00 de 1-A salonu 703 Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği standında basının ve halkın önünde ölçüleri teyid edilerek “Okunabilir, dünyanın en küçük şiir yapıtı” olarak kamuoyuna takdim edileceğini söyleyen Işıkhan bu yapıtı ile kendine ait rekoru yenilediğini ve bundan sonra daha küçük, daha hafif yapıt üretmeye son verdiğini, okunabilir , sayfa sayısı, hafifliği ve okunuyor olması özelliğiyle dünyanın en küçük yapıtı olduğunu bunu da dünya mazlum halklarının sesi, soluğu ve kardeşi olan ; yaşayan en son devrimci olarak tanımladığı manevi ağabeyim dediği Ilıch Ramirez Sanchez’e, ÇAKAL CARLOS’a armağan ettiğini söyledi.

Daha önceki yapıtlarında olduğu gibi, okunabilir dünyanın en küçük, en hafif bunun ve en pahalı kitabı olarak olarak Guinness rekorlar kitabına giren bu yapıtını altından pahalı olması sebebiyle ancak koleksiyonerlere ( 2000TL) satılacağını halka dönük bir fiyat olmadığını, altından daha pahalı olan bu yapıtını, ülkemizin tanıtımı için dünyanın en önemli kütüphanelerinde sergilenmek üzere göndereceğini söyledi.

Söz konusu “Okunabilir, dünyanın en küçük, en hafif ve en pahalı kitabı” TÜYAP 23. Kitap fuarında 22 Nisana kadar 1-A salon ve 703 nolu Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği standında sergilenecektir.

HABERE YORUM KAT