Dünyanın en uzun YHT ağına sahip ülkeleri belli oldu

Dünyanın en uzun YHT ağına sahip ülkeleri belli oldu

Çin, 35.000 kilometrelik yüksek hızlı tren ray hattıyla büyük bir farkla dünyanın en uzun YHT ağına sahip ülke. Sıralamada bir sonraki en uzun en uzun YHT ray hattı İspanya'da bulunuyor.

A+A-

Çin, 35.000 kilometrelik yüksek hızlı tren ray hattıyla büyük bir farkla dünyanın en uzun YHT ağına sahip ülke. Sıralamada bir sonraki en uzun en uzun YHT ray hattı İspanya'da bulunuyor. Hamburg'da yerleşik uluslararası istatistik kurumu Statista'nın verilerine göre bu ülkenin YHT ağının uzunluğu Çin'dekinin ancak onda biri kadar.

Tam zamanında kalkıp varmasıyla dünya çapında üne sahip olan Japon YHT Shinkansen ise 3.000 kilometreden fazla bir bölümüyle kent içinde işlemekte. Almanya'nın ICE adlı YHT'sitoplam 1.571 kilometre uzunlukta.

ABD'nin YHT şebekesinin ise, uluslararası bir kıyaslama çerçevesinde az gelişmiş sayılıyor. Saatte 200 kilometrenin üzerindeki hızların üzerinde gidilebilen hatların uzunluğu yalnızca 735 kilometre kadar. Daha kısa süre önce Kaliforniya'da bir YHT hattının inşası için tahsis edilecek 929 milyon dolarlık fon iptal edildi.