Düzenli dış fırçalama beyni genç tutuyor

Düzenli dış fırçalama beyni genç tutuyor

Düzenli diş fırçalama alışkanlığı olan kişilerde, ileri yaşlarda bunama görülme sıklığında azalma olduğu tespit edildi.

A+A-

Düzenli diş fırçalama alışkanlığı olan kişilerde, ileri yaşlarda bunama (demans) görülme sıklığında azalma olduğu tespit edildi.

Kalifornia Üniversitesi'nde yapılan araştırmada 5.500 ileri yaşta birey üzerinde yaklaşık 18 yıl süren bir çalışmanın sonuçlarına göre, dişlerini düzenli fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde yüzde 65 oranında daha fazla bunama olduğu tespit edildi.

Bunamanın en sık görülen türü olan Alzeimer hastalığı üzerinde yapılan araştırmalarda, bu hastalığın görüldüğü kişilerin beyinlerinde, dişeti hastalığı (iltihabı) ile ilişkili bakterilere rastlandı.

Dişeti iltihabına sebep olan bakteriler, beyin dokusuna nufuz ederek iltihaplanmaya ve beyin dokusunda tahribata sebep olmaktadır. Bu yazıya konu olan önemli çalışma, Paganini-Hill ve arkadaşları tarafından, Amerika'da çoğu beyaz ırktan ve iyi eğitim almış, 5468 kişiyle 1992-2010 yılları arasında sürdürülmüştür. 18 yıl sonunda orijinal gruptaki 1145 kişide bunama (demans) tespit edilmiştir. Demansın günde 1 yada daha fazla diş fırçalayan kişilerde belirgin oranda az rastlandığına dikkat çekildi.

Yapılan bu araştırmaya göre Kadınların estetik ve hijyen konusunda hassasiyetleri bir kere daha ispatlanmış oldu. Kadınlardaki bu uzun dönem takip sonuçları erkeklere göre daha iyi görünüyor. Muhtemelen kadınlar protezlerini daha düzenli kullanıyor, dişlerini daha düzenli fırçalıyor ve diş hekimi kontrolüne daha sık gidiyorlar.