EB-5 vize programında süre uzatıldı

EB-5 vize programında süre uzatıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nde en kolay Green Card (yeşil kart) alma yolu olan EB-5 vize programı 30 Eylül 2017’ye kadar uzatıldı.

A+A-

EB-5 vize programı ile yabancı yatırımcılar Amerika'da yatırım yapabiliyor ve yeşil kart sahibi olabiliyorlar.

EB-5 vize programı süresinin uzatılması ile ilgili olarak Miami Keller Williams Lüks Gayrimenkul Departmant Direktörü ve Yatırım Danışmanı Merve Gümüşyazıcı, “Trump yönetiminin başa geçmesiyle birlikte bütün göçmenlik yasasının Nisan sonuna kadar gözden geçirilmesi ve değişiklik yapılması gündeme gelmişti. 5 yıl süre ile bir iş veya projeye 500 bin dolar yatırım yaparak Green Card yolunu açan EB-5 vize programı da bu kapsamda masaya yatırılıp incelenecekti.

Yatırım tutarının 800 bin dolar veya 1 milyon 300 bin dolar artırılması konuşuluyordu. Ancak Amerikan Kongresi değişiklik yapmadan mevcut kanunu aynı şekliyle 30 Eylül 2017 tarihine kadar uzattı. Böylece EB-5 vize yoluyla Green Card almayı düşünenler 5 aylık bir süre kazanmış oldu. Green Card almak isteyen tüm yabancı yatırımcılar 500 bin dolar yatırım yaparak vatandaşlık yolunda ilerleyebilecekler. 30 Eylül'de yatırım miktarının artması halinde, 30 Eylül'den sonraki başvurular yeni yatırım tutarı ile yapılabilecek. Her sene tüm dünyadan binlerce kişinin başvuruda bulunduğu EB-5 vize programına en büyük talep Çinlilerden alınmaktadır ve bu talebin yüzde 90’ını oluşturmaktadır.” dedi.

1989'dan beri yürürlükte olan uygulamanın yurtdışından yatırımcıları Amerika'ya çekmek ve istihdam yaratmak amacıyla çıkarıldığını belirten Merve Gümüşyazıcı, “Her bir başvuru için 10 kişinin istihdam edilmesi şart. 5 yılın sonunda 500 bin dolar yatırımcıya iade ediliyor, bu arada da karı-koca ve 21 yaşından küçük tüm çocukların green card’ı çıkmış oluyor.” diye ekledi.