Efsane Dergi "GIRGIR" Kapatıldı

Efsane Dergi "GIRGIR" Kapatıldı

Gırgır Dergisi son yayınladığı karikatürden dolayı zor günler yaşamasının ardından yayıncı kuruluş tarafından kapatıldı.

A+A-

Gırgır Dergisi son yayınladığı karikatürden dolayı zor günler yaşamasının ardından yayıncı kuruluş tarafından kapatıldı. Dergide yayınlanan karikatürde “Musa Kızıldenizi ayırır ve Yahudiler kurtulur” temalı karikatür ile semavi dinlere hareket edildiği düşünüldüğünden dolayı tepkilere maruz kalmıştı. Son sayısında yayınlanan karikatürden dolayı dergiye de soruşturma başlatıldı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan resen soruşturmanın nedeni TCK’nın 216/3 maddesinde yer verilen “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak” suçunun işlendiği vurgulanarak açıldığı belirtiliyor.

Gırgır Dergisini yayıncı kuruluşunun şirketin avukatı konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.” diye açıklama yapan şirket avukatı çizer ve çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağının altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler