EİB Moda Tasarım Yarışması 13. kez start aldı

EİB Moda Tasarım Yarışması 13. kez start aldı

EİB Moda Tasarım Yarışması’nda nostalji ile bugün NEWSTALGIA temasıyla harmanlanacak.

A+A-

Moda sektörüne giriş yapmak isteyen genç tasarımcıların her yıl büyük heyecanla beklediği EİB Moda Tasarım Yarışması, bu yıl 13. kez start aldı. “EİB Moda Tasarım Yarışması”nda bu yılki ana tema nostalji ile bugünü harmanlayan NEWSTALGIA! olarak belirlendi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından Türk hazırgiyim sektörünün yenilikçi, vizyoner tasarımcı ihtiyacını karşılamak amacıyla, 12 yıldır başarılı bir şekilde organize edilen ve alanında en popüler yarışmalardan biri olan EİB Moda Tasarım Yarışması’nda tasarımcılar, bu yıl kültürümüzün nostaljik yansımalarının bugünün çizgisiyle bütünleşerek oluşturduğu benzersiz bir armoni; NEWSTALGIA! Temasına uygun tasarımlar hazırlayacak.

Genç tasarımcılar, 2018-19 sonbahar kış koleksiyonu tasarımı içeren 4 adet erkek, bayan ya da karma bir koleksiyon tasarlayarak, dosyalarını 22 Aralık 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar Ege İhracatçı Birlikleri’ne teslim edecek. Başvurular ise;www.eib.modatasarimyarismasi.org adresinden gerçekleştirilecek.

EİB Moda Tasarım Yarışması sayesinde dünya çapında tasarımcılar kazandık

Ege İhracatçı Birlikleri Moda Tasarım Yarışması’nın Türkiye genelinde 46 üniversitede moda tasarım bölümlerinde eğitim gören ya da mezun olmuş binlerce tasarımcı tarafından her yıl ilgiyle takip edilen, alanında ‘Marka’ bir yarışma olduğu bilgisini veren Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, yarışmanın 12 yıllık geçmişinde binlerce tasarımcının kendisini ve tasarımlarını Moda ve Hazırgiyim sektörlerinde tanınmış isimlere tanıtma fırsatı yakaladıklarını, Türk hazırgiyim sektörünün de yetenekli tasarımcılarla tanışmasını kolaylaştırdıklarını dile getirdi.

Türk hazırgiyim sektörünün yıllık 12 milyar dolar dış ticaret fazlası veren, ortalama kg’ı 24 dolara ulaşan katma değerli ihracat yapan sektörlerin başında geldiğine dikkati çeken Kızılgüneşler, “Hazırgiyim sektörünün Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Modaya yaptığı yatırımlar ve Ekonomi Bakanlığı’nın tasarım meyvelerini veriyor. Sektör bu sayede 25 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış durumda. EİB Moda Tasarım Yarışması sayesinde dünya genelinde en iyi altı tasarımcıdan biri seçilen Emre Erdemoğlu başta olmak üzere; bugün dünya çapında defilelere imza atan Merve Uçar, Mahmut Ağaç ve Ruhi Tamer Çoğal gibi tasarımcıları kazandık. Önümüzdeki yıllarda bu sayıların artacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

NEWSTALGIA! İle kültürümüz bugünün çizgisiyle bütünleşecek

EİB Moda Tasarım Yarışması’nın ana teması olan NEWSTALGIA ile kültürümüzün nostaljik yansımalarının bugünün modern çizgisiyle bütünleşeceğini anlatan EİB Moda Tasarım Yarışması Komite Başkanı Burak Sertbaş ise, 2018/2019 Sonbahar-Kış Kadın ve Erkek Modasına yön verecek trendler arasında öne çıkan NEWSTALGIA’nın, geçmişin denenmiş ve güvenli çizgisi ile günümüzün çizgisini birlikte yorumlayarak yepyeni bir moda anlayışına evrilmesine aracılık edeceğini ifade etti.

NEWSTALGIA’yı “kültürel sürdürülebilirlik” kavramına hizmet eden bir moda anlayışı olarak tanımlayan Sertbaş, “Dokular, desenler, renkler, biçimler ve elbette materyaller, tasarımcılarının elinde fark yaratan giysilere dönüşmek için sabırsızlanıyor. Türk Moda Endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 13.’sünü düzenleyeceğimiz EİB Moda Tasarım Yarışmasında,katılımcıların NEWSTALGIA konseptiyle oluşturacakları 2018-2019 Sonbahar Kış Kadın ve Erkek Hazır Giyim koleksiyonlarını görmeyi heyecanla bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

EİB 13. Moda Tasarım Yarışması’nda ilk 10’a kalan tasarımcıların hazırlayacağı koleksiyonlar, 2018 yılı Nisan ayında düzenlenecek muhteşem bir defileyle tanıtılacak.

Yarışmada dereceye girenleri hem para, hem yurtdışında eğitim ödülü bekliyor

EİB Moda Tasarım Yarışması’nı kazanacak olan genç tasarımcılar, Moda sektörüne sükseli bir giriş yapma fırsatı yanında para ve yurtdışında eğitim ödülü kazanma şansı yakalayacak. Yarışmanın birincisi 15.000 TL, ikincisi 10.000 TL, üçüncüsü ise 5.000 TL para ödülü kazanırken, ilk üçe giren tasarımcılar, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin sunduğu projenin Ekonomi Bakanlığı’nca tasarım tebliğinde yazan koşulları yerine getirmesi halinde yurtdışında eğitim desteğine başvurabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler