Elektrikli otomobiller gerçekten çevre dostu mu?

Elektrikli otomobiller gerçekten çevre dostu mu?

Otomobil firmaları elektrikli otomobil üretimine ağırlık vermeye başlarken bu otomobillerin ne kadar çevre dostu olduğu gündeme gelmeye başladı.

A+A-

Elektrikli otomobiller gerçekten çevre dostu mu?

Otomobil firmaları elektrikli otomobil üretimine ağırlık vermeye başlarken bu otomobillerin ne kadar çevre dostu olduğu gündeme gelmeye başladı. 

 

Elektrikli bir otomobilin yapım sürecinde termik otomobilin yapım süreciyle kıyaslandığında başta batarya imalatında kullanılan metallerinin (kobalt, grafit, manganez, lityum, nikel) elde edilmesi işlemi olmak üzere, ortalama yüzde 50 daha fazla CO2 salınımı meydana geliyor.

Le Parisien gazetesinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, elektrikli ya da hibrid otomobiller ayrıca daha ağır olduğu için frenleme sırasında lastiklerin ve yolların aşınması gibi ağırlıkla ilgili yan etkiler de ortaya çıkıyor.

Ancak, her şey bununla sınırlı değil. Araştırma, elektrikli otomobil üretiminin su sıkıntısına da yol açabileceği tehlikesine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, elektronik algılayıcılarla donatılan elektrikli otomobillerin çok fazla su tüketen büyük miktarlarda yarı-iletken içerdiğini ve tek bir yonganın üretimi için 100 litre suya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Tayvan

Otomobillerde kullanılan yongalarını yüzde 70’inin üretildiği Tayvan için durum daha da kritik. 

Dünyanın bir numaraları üreticisi olan Tayvan Yarı-iletken Üretim Firması TSMC’nin üretim tesislerinde sadece yonga üretimi için günde 156 bin ton su kullanılması gerekiyor. Ülkede kuraklık o düzeyde ki firma, zaman zaman sarnıç kamyonlarıyla su temin etmek zorunda kalıyor. Ek olarak, bölgedeki çiftçiler huzursuzlanmaya başladı.

Batarya üretimi de fazla su tüketimine yol açıyor. Bir ton lityum elde edebilmek için 41 bin ton ile 1,9 milyon ton arasında su tüketimine ihtiyaç var. Amerikan kongresinin bir raporuna göre, bir elektrikli otomobil, termik otomobillere kıyasla kullanım ömrü boyunca toplam yüzde 56 daha fazla su tüketimine yol açıyor.

Hidrojen temelli sentetik yakıt

Hidrojenli otomobiller de benzer durum var. Hidrojen temelli bir litre sentetik yakıt, yaklaşık 1,4 litre su gerektiriyor. Eğer bu yakıt, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen “yeşil” hidrojenden sağlanıyorsa bir litre yakıt başına 70 litre suya gerek olabiliyor. Uzmanlar, bunun sebebini, güneş enerjisi tesisleri gibi yenilenebilir enerji tesislerinin kurulması ve bakımı için de çok fazla miktarlarda suya gereksinim olmasıyla izah ediyor.

Rakamlarla konuşmak gerekirse… 64 kWh gücündeki bir Tesla bataryasının üretimi için 3 bin 840 litre suya ihtiyaç var. Dünyada her gün 17,5 milyar litre petrol tüketiliyor. Bu petrolün çıkarılması için 46 milyar litre su kullanılıyor. Bu miktardaki su, 1,5 milyon Tesla bataryasının yapımı için gerekli olan lityum miktarının elde edilmesine yetiyor.

(Ajansbizim)