Emekli maaş promosyonunda bankaların istedikleri şartlar kaldırıldı

Emekli maaş promosyonunda bankaların istedikleri şartlar kaldırıldı

Emeklilere maaş promosyonunda bütün şartlar kalktı. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, emeklilere promosyonda tüm şartların kalktığını söyledi.

A+A-

Emekli maaş promosyonunda bankaların istedikleri şartlar kaldırıldı. Emeklilere maaş promosyonunda bütün şartlar kalktı. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, emeklilere promosyonda tüm şartların kalktığını söyledi. Emeklilerin 3 yıl için o bankadan emeklilik maaşını alacaklarını beyan etmeleri yeterli olacak.

BAKAN AÇIKLADI

Emeklilere maaş promosyonunda bankaların istemiş olduğu şartların tamamı emekliler lehine kaldırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklama konuya son noktayı koymuş oldu.

EMEKLİLER 3 YILLIK PROTOKOL İMZALAYACAKLAR

Bakan Müezzinoğlu, emeklilere promosyonda tüm şartların kalktığını açıkladı. İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müezziinoğlu, şunları kaydetti: "Bugünden itibaren hangi bankadan emekli maaşlarını almak istiyorlarsa, o bankalarla yalnız bir protokol yapacaklar, 'Ben 3 yıl süresince maaşımı senden çekeceğim.' (Bankalar) Yalnız maaşını o bankadan çekme protokolü evrağı dışında başka hiçbir evrak istemeyecekler. Böyle bir evrak isteyen bankayla da emekli maaşı protokolü yapmasınlar. Bugün biz gerekli talimatı bütün bankalara gönderdik. Emeklilerimizden promosyonla ilgili 'Ben maaşımı 3 yıl süresince bu bankadan çekmek istiyorum' protokolü dışında hiçbir şart sürmeyecekler, dün akşam yaptığımız görüşmelerden sonra. Dolayısıyla bürokrasi yok."

DAHA ÖNCEKİ İSTENEN ŞARTLARIN HEPSİ İPTAL EDİLDİ

Daha önce bankalar promosyon vermek için emeklilerden elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalar için 2 adet otomatik ödeme talimatı vermelerini talep ediyordu. Bakanın açıklaması ile bu gibi prosedürler kaldırılmış oldu. Ayrıca ya kredi kartı alınacak ya da kredili mevduat hesabı (ek hesap) açılma şartı vardı o şartlarda kalmış oldu.

12 MİLYON EMEKLİ PROMOSYONU MART AYINDA ALACAK

Yaklaşık 12 milyon emekliye yapılacak ödemeler mart ayından itibaren başlayacak. Emeklilere 2017'de 300 ile 450 TL arasında promosyon ödemesi yapılacak. 1,000 TL altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 TL, 1,000-2,000 TL arasında emekli maaşı alanlara 375 TL, 2,000 TL üzerinde emekli maaşı alanlara 450 TL ödeme yapılacak.