Emekli Promosyon ödemeleri mart ayında başlıyor

Emekli Promosyon ödemeleri mart ayında başlıyor

Emeklilerin dört gözle bekledikleri emekliye promosyon için imzalar atıldı.

A+A-

Emeklilerin dört gözle bekledikleri emekliye promosyon için imzalar atıldı. SGK ile Ziraat Bankası’nın hazırladığı protokole iki tarafta imzalarını attı. 11.5 milyon emeklinin promosyona kavuşacağı protokol için imzalar atıldı. Ziraat Bankası’ndan emekli maaşını alanları ilgilendiren protokol gereği 11.5 milyon emekli maaşlarının yanı sıra promosyonda alacak.

SGK Başkanı Mehmet Bağlı protokol imza töreninde açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunarak özellikle Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun gayretleri ve Başbakan Binali Yıldırım’ın çalışmaları ile bir noktaya gelindiğinin altını çizdi.

KAMU BANKALARI ÖNCÜ OLDU

Kamu bankalarının bu konuda daha hızlı davrandıklarını ve kendilerine düşen görevi yaptıklarının altını çizen Bağlı, "Kamu bankaları bu işte öncülük ettiler. Kamu bankaları bu işte tabiri caizse elini taşın altına koydular. Bunu da herhangi bir ticari gayeyle değil, sosyal sorumluluk projesi olarak yaklaştıklarını süreç boyunca gördük. Uzun bir süreç, yorucu bir süreç ama sonunda dua ordusu olarak gördüğümüz emeklilerimizin duasını alacağımız bir süreç olduğunu da düşünüyoruz." Diyerek bankaların bu işi sosyal sorumluluk gereği yaptıklarına vurgu yaptı.

ÖZEL BANKALARIDA BEKLİYORUZ

Ziraat Bankası ile imzalanacak protokol çerçevesinde emeklilere promosyon verilmesi süreç başlayacak. İlerleyen süreçte diğer devlet bankaları ve özel bankalarında bu iş için SGK ile protokol imzalayacaklarını umduğunu söyledi.

15 YIL ÖNCESİNE GÖRE TAM TERSİ DURUMDAYIZ

15 yıl önce durumun tam tersi olduğunun altını çizen Bağlı şunları dedi: "Bugün Allah'a hamdolsun emekli maaşlarını ödemek isteyen bankalara, emeklilerimize promosyon ödeyin diyecek bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. Kamu bankalarıyla yapılan görüşmeler neticesinde üzerinde mutabakata varılan husus biliyorsunuz bizim için en alt limitte. Bu hususta kamu bankaları bir taahhütte bulunmakta, özel bankalar isterlerse bunun üzerinde bir teklifte bulundukları zaman kendileriyle protokol yapmaya hazırız. Emeklilerimiz bu çerçevede en alt limitin kamu bankaları tarafından verildiğini, bundan daha fazla vermek isteyen özel bankalar bulunduğu zaman da o özel bankalara geçmek istediklerini tüm emeklilerimize ileteceğiz. Konuyu duymayan, bilmeyen hiçbir emeklimiz kalmayacak." Durumun tam tersi şekle döndüğüne vurgu yaptı.

PROMOSYON ÖDEMELERİ MART AYINDA BAŞLIYOR

Emeklilerin alacakları promosyon miktarlarında da bilgi veren Bağlı “Kamu bankalarının 3 yıl için bin liranın altında emekli aylığı alanlara 300 lira, bin ila 2 bin arasında aylık alanlara 375 lira, 2 bin liranın üzerinde aylık alanlara ise 450 lirayı banka promosyonu verecek” diyerek "Özel bankalar emeklilerle çalışmak için bunun üzerinde bir teklifte bulundukları zaman kendileriyle protokol yapacağız. Emekliler maaşlarını oradan da alabilecekler. Kendileriyle görüşmeler bu hususta yapılıyor ve daha hayırlı neticiler alacağımızı da düşünüyorum." Özel bankalarla da bu şartlarda anlaşma yapmak istediklerini belirtti.