Emekli promosyonunda hüsran!

Emekli promosyonunda hüsran!

Emekli promosyonu alabilmek için bankalar emeklilerden fatura otomatik ödeme talimatı, kredi kartı alma ve kredi mevduat hesabı gibi taleplerinin olması eleştiri konusu oldu.

A+A-

Emekli Maaş promosyonunda bankaların isteklerinden dolayı emekliler promosyon almaktan vazgeçiyorlar. Promosyon ödeme için protokol imzalayan bankalar promosyon vermek için emeklilerden belli şartları yerine getirmelerini talep ediyorlar. Bu şartları ve talepleri yerine getirmeyen emekli promosyon alamıyor.

BANKALARIN TALEPLERİ VAZ GEÇİRİYOR

Bankalar emeklilere maaşlarının miktarına bağlı olarak 300 lira civarında promosyon ödeyecek. Bu promosyonu alabilmek için emeklinin o bankaya ait kredi kartı kullanması, kredili mevduat hesabı açtırmak gibi talepleri emeklilerin promosyondan vazgeçmemlerine neden oluyor.

EMEKLİ PROMOSYONU AYDA 8 İLA 12 LİRAYA DENK GELİYOR

Emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere verilecek ve 300-450 lira arasındaki emekli promosyonu için bankaların emeklilerden talep ettikleri tepkiye neden oldu. Bir defaya mahsus olmak üzere alınacak promosyonun bir aya düşen miktarının 8 ila 12 lira olacağıda göz önüne alındığında emekliler kendilerinden talep edilenleri yapmakta çekinceli davranıyorlar.

Bankalar Otomatik Ödeme Talimatı İstiyor

Emekli promosyonu alabilmek için bankalar emeklilerden fatura otomatik ödeme talimatı, kredi kartı alma ve kredi mevduat hesabı gibi taleplerinin olması eleştiri konusu oldu.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Uyardı

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu "Promosyon şartları adeta emekliye 3 yıl pranga vuruyor. Emeklinin 3 yılda alacağı 300 lirayı 36 aya böldüğümüzde aybaşına ortalama 8,5 lira para düşüyor. Ayda 8,5 lira katkı sağlamak adına 3 yıl maaşınızı o bankaya teslim etmenin yanı sıra, en az 2 tane otomatik fatura ödeme talimatı vereceksiniz. Bir de yetmedi kredi kartı alacaksınız. Banka vereceği kart için aidat isteyecek. Otomatik ödemeler için kredili mevduat hesabı açacak" diyerek emekliye pranga vurulduğunu işaret etti.

İSTENENLER MAKUL VE MANTIKLI DEĞİL

İstenenlerin makul olmadığının altını çizen Ağaoğlu "Aylık para demek, vadesiz o hesaba para atmak demek. Para orada boş boş duracak. Örneğin; doğalgaz ve elektrik faturası ortalama 400 lira mı geliyor? Bu paranın o hesapta olması gerekiyor. Bu parayı faizsiz banka kullanacak. Aksi halde son gün bankaya koştur koştur gideceğim ve faturamı yatıracağım. Yani burada bankalar 'Kaşıkla verdiğini kepçeyle geri al' oyunu kurmuşlar." diyerek bu sistemin emeklileri koruyan bir sistem olmadığına vurgu yaptı.