Emojileri neden bu kadar benimsedik?

Emojileri neden bu kadar benimsedik?

Sarı renkli gülen yüz emojisi insan beyninin en iyi tanıdığı ve onu görünce mutlu olduğu emoji olarak belirlendi.

A+A-

Sosyal medya ile son zamanlarda hayatımıza giren emojiler hakkında yeni yeni araştırmalar yapılıyor. Yapılan bir araştırmaya göre insan beyninin en iyi tanıdığı emoji sarı renkli gülen yüz emojisi.

Emojilerin tarihi bilişim çağı ile başlamıştır. İlk çıktıklarında iki nokta üst üste ve bir parantezden oluşan ilk emojinin üstünden çok zaman geçti o günden bu güne farklı manalara gelen onlarca emoji çizildi. Zamanla sarı renkli emojiler hayatımıza girdi. Sarı renkli gülen yüz emojisi insan beyninin en iyi tanıdığı ve onu görünce mutlu olduğu emoji olarak belirlendi. İnsan beyni karşısındaki sarı renkli gülen yüz emojisinin görüntüsüne bakarak mutlu oluyor.

SOSYAL MEDYADA HIZLA YAYILDI

Gülen yüz görünce insanın mutlu olduğunun altını çizen Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Polat "Normal gülen insan yüzüne verdiğimiz tepki doğuştan. Nasıl ki bir bebeğe gülerseniz o sizi tanımasa bile gülümser ya, öyle. Bunlar normal ve doğuştan bildiğimiz tepkiler. Ancak sosyal medyada hızla yayılan sarı renkli gülen yüz emojiye verdiğimiz tepki ise sonradan öğrenilen ve kullanıla kullanıla beynin öğrendiği bir tepki" diyerek emoji kullanımının sosyal medya ile hayatımıza girdiğini belirtti.

İFADELER KISACA KARŞIYA AKTARILIYOR

Emojiler üzerine başka ülkelerde araştırmalar yapıldığını belirten Dr. Polat “Gülen yüz emoji sosyal medyada, internet yazışmalarında hızla yayılınca bilim adamları niye bu kadar yayıldığını merak etti. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapıldı. Özellikle Avusturya'da bir üniversite bu konuda ciddi bir çalışma yaptı. Çalışmada normal gülen insan yüzü ile bu emoji smile'ları insanlara gösterdiler. Beyin dalgaları aynen gülen insan yüzüne olduğu gibi tepki verdi bu emojilere. 1980'lerin sonunda :) şeklinde gülen yüz çıktığında beynimiz ilk onu gördü ve tanıdı. Olumlu bir ifade olduğu için ve daha yaygın kullanıldığı için tepki vermeye başladı beynimiz. Böyle bir emoji karşısında ister istemez yüzümüzde bir tebessüm oluyor. Arkadaşımız sanki karşımızda gibi mutlu olup tebessüm ediyoruz." diyerek : ) ile başlayan emoji furyasının hızla devam edeceğine vurgu yaptı.

EMOJİLER DUYGULARI KISA ANLATMAYA YARIYOR

Çok farklı emojilerin kullanıldığını belirten Dr. Nilgün Polat "Mesela bir arkadaşımız 'üzgünüm' yazıp yanına bir ağlayan yüz emoji koyduğunda tabii daha çok hissediyoruz o insanın duygusunu ama gülen yüzü beyin daha fazla tanıyor. Çok kullanıldığı için" diyerek emojiler sayesinde uzun uzun anlatılacak durumların kısaca ifade edildiğini vurguladı.