En Popüler Emojiler

En Popüler Emojiler

Türkiye genelinde en çok kullanılan emojiler "mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve ukala kendini beğenmiş emoji" oldu. 

A+A-

Facebook ve Instagram hikayelerinde paylaşılabilecek oyunun yanı sıra Facebook üzerinden Türkiye’deki kullanıcılar tarafından en çok kullanılan emojiler paylaşıldı. Şirketin paylaştığı bilgilere göre Facebook’ta geçtiğimiz 3 ay içerisinde 15 milyondan fazla nazar boncuğu emojili gönderi paylaşıldı; favori emojiler ise cinsiyet ve jenerasyon bazında değişiklik gösteriyor. 

Türkiye’deki kullanıcıların favori emojileri

Dünya genelinde son üç ayda oluşturulan gönderilere bakıldığında kadınların erkeklerden daha fazla emojili gönderi paylaştığı gözlenirken, Türkiye genelinde en çok kullanılan emojiler mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve ukala kendini beğenmiş emoji oldu. 

Emoji kullanımında kadın-erkek ayrımına gidecek olursak; kadınların ilk 5’inde "öpücük gönderen yüz, kırmızı kalp, mutluluk gözyaşları, kollarını kavuşturan insan ve kalpli gülen yüz" varken erkeklerin ilk 5’inde "mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş gülen yüz, kahkahaya boğulan emoji, kırmızı kalp ve gözlerle gülen" emoji var.

Jenerasyonlar arası emojiler

Z jenerasyonunun emoji klavyesinde en çok rağbet gören emoji "mutluluk gözyaşları döken" olurken, bunu "kırmızı kalp ve kahkahaya boğulan" emoji takip ediyor. 

Y jenerasyonunun en çok kullandığı emoji ise "mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş" emoji ve aynı Z jenerasyonunda olduğu gibi "kahkahaya boğulan" emoji. X jenerasyonu ile bu diğer iki jenerasyonda ortak emoji kullanımı çıkmadığı görülüyor: "katlanmış eller" emojisi öne çıkarken, bunu "öpücük atan yüz ve gül" emojileri takip ediyor.

Türkiye’de en çok kullanılan emojiler arasında "doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan" var. Öne çıkan başka bir veri ise yeni gelen emojiler arasında "zeytin" emojisinin bulunması.