En popüler lider Angela Merkel

En popüler lider Angela Merkel

Almanya başbakanı olmasının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen, Angela Merkel’in onaylanma oranı 5 büyük Avrupa ülkesi ve ABD liderinden daha yüksek.

A+A-

Almanya başbakanı olmasının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen, Angela Merkel’in onaylanma oranı 5 büyük Avrupa ülkesi ve ABD liderinden daha yüksek.

Guardian gazetesinin haberine göre, YouGov araştırma şirketinin yaptığı kamuoyu yoklamasında gelecek ay görevi bırakacak olan Merkel’le ilgili fikri sorulanların çoğu olumlu görüş bildirdi. 

Olumsuz görüş bildirenlerin oranı olumlu görüş bildirilenlerden çıkarıldıktan sonra kalan net olumlu görüş oranı Merkel için İngiltere’de yüzde 15, kendi ülkesi Almanya’da yüzde 30, Fransa’da yüzde 49, Danimarka’da yüzde 64, İsveç’te yüzde 47, İspanya’da yüzde 61, İtalya’da yüzde 23 ve ABD’de yüzde 17 oldu. 

Merkel 2005’de başbakan olduğundan bu yana 4 ABD başkanı, 4 Fransa cumhurbaşkanı, 5 İngiltere başbakanı ve 8 İtalya başbakanı ile çalıştı. 

Aynı kamuoyu yoklamasında İngiltere başbakanı bütün ülkelerde eksi net onaylanma oranlarını elde ederken, Kanada Başbakanı bütün ülkelerde az da olsa net olumlu onay oranlarına sahip oldu. 

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sadece iki ülkede Almanya ve İspanya’da net olumlu onay oranlarına sahip olurken, Çin devlet başkanı Hi Jinping Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İngiltere başbakanı Boris Johnson bütün ülkelerde eksi net onaylanma oranlarını elde etti.

En popüler olmayan dünya lideri ise ortalama yüzde 55’lik net olumsuz onaylanma oranı ile Çin devlet başkanı Xi oldu. 

Ölçülü, dikkatli, metodik, pragmatik, sık sık çekimser olan, dünyanın en güçlü kadını ve AB’nin doğal lideri gibi değişik unvanlarla anılan Merkel, en çok Almanya ekonomisini yönetme biçimi ile takdir topladı. 

Önceki ve Sonraki Haberler