En ucuz internet bu ülkelerde

En ucuz internet bu ülkelerde

Dünyada internetin en ucuz olduğu ülkelerin başında sırasıyla Ukrayna ve Rusya geliyor.

A+A-

Yandex’in yapmış olduğu araştırmaya göre en ucuz interneti Ruslar kullanıyor ikinci sırada ise Ukraynalılar var. Yandex’in yaptığı 2016 yılını kapsayan araştırmasında Ruslar sınırsız internete aylık 404 ruble (6 dolar) ödüyor.

RUSYA VE UKRAYNA İLK SIRADA

Dünyada internetin en ucuz olduğu ülkelerin başında sırasıyla Ukrayna ve Rusya geliyor. Rusya’nın internet devi Yandex’in 2016’da yaptığı araştırmaya göre Rusya’da en az 3 mbit/sn hızla dağıtılan sınırsız ve kotasız internetin aylık ücreti sadece 404 Ruble (6 Dolar) olarak ölçüldü.

REKABET TÜKETİCİLERE YARADI

Her ne kadar internet fiyatları dünyanın en geniş topraklarına sahip Rusya’nın farklı şehirlerine göre farklılık gösterse de ülke içindeki rekabet Rusya’yı en ucuz internet kullanan ülkelerden biri yapıyor. Rusya’daki internet sağlayıcı şirketlerinin fazla olması ve kendi aralarında fiyat indirimiyle rekabet etmeleri tüketiciye olumlu yansıyor.

EN PAHALI AYLIK 1999 RUBLE

Rusya’da 10 mbit/sn hızındaki sınırsız en ucuz internet Voronej şehrinde (aylık 300 Ruble), en pahalı internet ise Rusya’nın en doğu bölgesinde bulunan Petropavlovsk-Kamçatskiy şehrinde (aylık 1999 Ruble) dağıtılıyor.

62 MİLYON MOBİL İNTERNET KULLANICISI VAR

Aynı özelliklere sahip internet Moskova’da aylık 400 Rubleye, St. Petersburg’da ise 550 Rubleye son kullanıcıya ulaşıyor. Ayrıca Rusya'da 84 milyon internet kullanıcısı, 62 milyon da mobil internet kullanıcısı bulunuyor.

EN UCUZ İNTERNET BU ÜLKELERDE

İnternet kullanımının en ucuz olduğu ülkeler sırasıyla Ukrayna (3 Dolar), Rusya (6 Dolar), Romanya (8 Dolar), Bulgaristan (9 Dolar) ve Belarus (10 Dolar) olarak sıralanıyor.

EN PAHALI İNTERNET BU ÜLKELERDE

Dünyanın en pahalı interneti ise aylık 197 Dolarlık ücretiyle Etiyopya’da kullanılıyor. Etiyopya’yı sırasıyla Türkmenistan (169 Dolar), Angola (166 Dolar), Myanmar (150 Dolar) ve Özbekistan (143 Dolar) takip ediyor.