Enerji Bakanından Açıklama: “Elektrik ve doğalgaza zam öngörmüyoruz.”

Enerji Bakanından Açıklama: “Elektrik ve doğalgaza zam öngörmüyoruz.”

A Haber ekranına çıkan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak son zamanlarda özellikle İstanbul’da olan elektrik kesintilerine ve 2017’de olacak elektrik ve doğalgaz fiyatlarına değindi.

A+A-

Enerji Bakanından Açıklama: “Elektrik ve doğalgaza zam öngörmüyoruz.” A Haber ekranına çıkan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak son zamanlarda özellikle İstanbul’da olan elektrik kesintilerine ve 2017’de olacak elektrik ve doğalgaz fiyatlarına değindi.

Zam Öngörülmüyor

Gaz ve petroldeki maliyet artışı ve özellikle son dönemdeki kur değişimleri akıllara “zam” sorusunu getirmişti. Bu konuyu ele alan Albayrak bu şartlara rağmen herhangi bir zam olmayacağını şu şekilde açıkladı:“Bu artışa rağmen 2017'de ne elektrik ne de gazda bir zam öngörmüyoruz.” Aynı zamanda Türkiye’nin kış aylarında elektrik ve gazla igili bir sorunu olmadığını belirtti.

Elektrik Kesintileri Önleniyor

Bakan İstanbul’da yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin olarak: “Geçen hafta elektrik kesintisine neden olan İstanbul'u besleyen hatlarla ilgili şu an itibariyle ciddi bir problem yok, hasar meydana gelen 7 hattan 4'ü devrede” dedi. Aynı zamanda  31 Aralıkta yer altına alınan elektrik kablolarının kesilmesine ilişkin vakayı yargıya taşıdıklarını da belirten Albayrak, olayın siber tarafının olduğundan da bahsetti: "Olayın siber tarafı da var, farklı saldırılarla ilgili taraflar var. 30 Aralık itibarıyla ciddi bir ihbar sonrasında 31 Aralık gecesiyle ilgili tedbir aldık. En son dün ABD merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Bu saldırılar sistematik şekilde Enerji Bakanlığı'nın farklı noktalarına gerçekleşiyor ve püskürtüyoruz. Ancak Türkiye'nin enerji arz güvenliği noktasından bakıldığında ciddi bir üretim riski yok."

Önceki ve Sonraki Haberler