Epilepside ilaç tedavisi doktora danışılmadan kesilmemeli

Epilepside ilaç tedavisi doktora danışılmadan kesilmemeli

En sık nöbetlerin, tekrar eden üst üste nöbetlerin sebebi ilaç kesimidir. Yani hastanın kendi kendine ilacı kesmesidir. Epilepsi ilaçlarını hızlı kesmek, birden kesmek, nöbetlerin üst üste oluşmasına neden olur.

A+A-

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu Yavuz Yılmaz’ın vefatıyla gündeme gelen Temporal Lob Epilepsi, (TLE) epilepsinin dirençli bir türü. Hastalığın algılanma şeklinin, duygu durum bozukluklarına yol açabileceğine dikkat çeken uzmanlar, doktor önerisi olmadan ilaç tedavisinin kesilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, Temporal Lob Epilepsi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Epilepsi hastalığının beynin belli bölgelerinden kaynaklanan kontrolsüz elektrik akımlarıyla ortaya çıkan istemsiz hareket ve bilinç bozukluklarıyla seyreden kronik bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, hastalığın uzun süre ilaç kullanımını gerektiren bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın algılanma şekli duygu durumu etkiliyor

Epilepsi hastalarında duygu durum bozuklukları ya da depresif duygu durumunun çok sık göründüğünü ifade eden Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Özellikle şakak bölgesi epilepsi hastalarında ya da genel olarak bakıldığı zaman epilepsi hastalarında normal sağlıklı kişilere göre yaklaşık 5-6 kat daha yüksek intihar oranları olabiliyor veya bazen de bunu belirleyen başka faktörler de olabiliyor. Birincisi; hastalığın yükü yani kişinin o hastalığı algılama şekli. Yani hastalığın tedavi edilemez bir hastalık olduğunu düşünmesi ya da sosyal yaşamını etkilemesi çünkü epilepsinin özelliği gereği; bir anda olmadık yerlerde nöbetler ortaya çıkabiliyor. Bu durum sosyal çekilme yaratabiliyor ve kişide  depresif duygu durumunu artırabiliyor” diye konuştu.

Epilepsi hastalarının 3’te 1’nde duygu durum bozukluğu olabiliyor

Epilepsiye neden olan bilimsel mekanizmaların da aynı şekilde duygu durum bozukluğuna neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Yani epilepside bazı maddeler beyinde artıyor-azalıyor. Depresyon ve duygu durum bozukluklarında da benzer maddelerin artışı-azalışı oluyor. Dolayısı ile epilepsiyle depresif duygu durum arasında sıkı bir ilişki ortaya çıkabiliyor. Neredeyse epilepsi hastalarının 3’te 1’inde duygu durum bozukluğu ve depresyon olabiliyor” dedi.

Etiketlenme hastayı etkiliyor

Hastalığın toplumda etiketlenmelere de sebep olabildiğini ifade eden Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Bazı hastalıklarda etiketlenme denen durum ortaya çıkıyor, bu durum epilepsi hastalığında daha çok oluyor. Kalp hastalığı olduğu zaman çok olumsuz bir tavır alınmıyor hastaya karşı ama epilepsi denilince olumsuz bir tavır ve hastayı etiketleme dediğimiz bir şey ortaya çıkıyor. Olumsuz bakılıyor hastaya. Bu hastanın kendi hastalığına bakışına da yansıyor. Dolayısıyla bir sosyal çekilme, yalnız kalma, izolasyon, insan ilişkilerinde azalma dediğimiz depresif bir duruma neden olabiliyor” diye konuştu.

Önyargılar aşılmalı, önlem alınmalı

Epilepsi hastalarına yönelik zaman zaman gereksiz ve abartılı baskıların ortaya çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Evlenemezler, çocuk sahibi olamazlar gibi önyargılar olabiliyor. Normal şartlarda nöbetleri kontrol altında olan bir hasta normal insanın yaşayacağı şekilde yaşayabilir ama neye dikkat etmesi gerekiyor? Örneğin yüzüyorsa diz seviyesini geçmeyecek bir yerde yüzmesi gerekiyor, yanında birinin olması gerekiyor çünkü nöbetler sırasında boğulmalar oluşabiliyor. Doğada yürüyüş yapacaksa mutlaka yanında birinin olması gerekiyor. Ama nöbetleri kontrol altında olan birinin evde sürekli yanında birinin olması gibi bir şart yok. Ancak nöbet kontrolü kötüyse hasta sık sık nöbet geçiriyorsa, tabii ki bilinç kaybı olacağı için nöbet sırasında yanında gözlemcinin ya da birisinin olması gerekir” uyarısında bulundu.