Equals - Aşk Uğruna

Filmdeki gelecek tasviri çoğu kişiye yabancı gelmeyecektir. “Hissiz” insanlardan oluşmuş bir toplum görüyoruz.

“AŞK UĞRUNA” 

“Breathe In” ve “Like Crazy” ile birlikte yazar-yönetmen Drake Doremus’un bu filmle yani orijinal ismiyle “Equals”le “aşk üçlemesini” tamamladığı söyleniyor. Filmdeki gelecek tasviri çoğu kişiye yabancı gelmeyecektir. “Hissiz” insanlardan oluşmuş bir toplum görüyoruz.

Film bazı yanlarıyla “1984”, “Fahrenheit 451” ve “Equilibrium” gibi yapımlardan esinlenmiş gibi duruyor, ama beslenememiş. O esintiler, gemiyi limana güç bela ulaştırabilmiş. Sonuçta amaç hasıl olmuş anlayacağınız. Nedir o amaç? Korkunç bir dünya savaşından sonra insanoğlu için en uygun yaşantının “his”lerden arınma olduğuna karar veren yasa koyucular, “aşk” dahil her türlü duyguyu yasaklıyor. Bu duyguya kapılanlara hasta muamelesi yapılıyor, yakalanıp tedavi edilmeleri gerekiyor. İşte böyle bir ortamda Silas ve Nia’nın belki de “evrimin hayatta kalma çabası” diye açıklayabileceğimiz bir bilinmezlikten doğan aşkıyla tanışıyoruz.

Doğrusu Kristen Stewart ve Christian Hoult, birbirlerine gayet yakışıyorlar ama fiziksel güzellik dışında onları birbirine aşık edenin ne olduğu pek anlatılmıyor filmde. Zaten film bunu dert de etmiyor. “Dar alanda kısa bakışmalarla” işini halletmeye çalışıyor ama “aşk”a övgü diye okunabilecek bu metne yöneltilen eleştirilerden bakışlarını kaçırabileceği kadar büyük bir dünyası da yok filmin

15 Temmuz 2016 Cuma 12:37
Benzer Videolar