Erdoğan: Almanya ziyareti gündemimde yok

Erdoğan: Almanya ziyareti gündemimde yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB'ye sert eleştirilerde bulunarak, AB ile ilişkilerde 16 Nisan'ın belirleyici olacağını söyledi.

A+A-

CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Avrupa ile ekonomik ilişkilerimizi devam ettirebiliriz ama siyasi noktada şöyle bir gözden geçirmeye ihtiyacımız olabilir" dedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn'ı kendisiyle ilgili açıklamaları nedeniyle sert dille eleştiren Erdoğan, "Tusk çok iyi dostum olmasına rağmen aleyhime açıklama yapıyor. Genişlemeden sorumlu zat, 'küstah' tabirini kullanıyor. Aynaya baksın küstahlar bize küstahlık taslıyor. Bu kadar ileri gidenler bizden aynen karşılığını bulurlar. Bunu bilecekler. Türkiye ile böyle gayriahlaki bir yarışa giremezler, aynen cevabını alırlar" diye konuştu.

Erdoğan, AB ile mülteciler konusunda yürürlükte bulunan Geri Kabul Anlaşması ile ilgili soruyu da "16 Nisan pekçok şeyi belirleyecek. Bunların hepsini bir gözden geçireceğiz" diye yanıtladı.

"Steinmeier'e teessüf ediyorum"

Almanya'ya yönelik eleştirilerini de sürdüren Erdoğan, eski dışişleri bakanı Frank-Walter Steinmeier'in cumhurbaşkanı olarak yaptığı ilk konuşmasında kendisine yönelik eleştirilerini teessüfle karşıladığını söyledi. Steinmeier konuşmasında Erdoğan'ın Almanya'ya yönelik 'Nazi' karşılaştırmalarını eleştirerek, "Hukuk devletine, medya ve gazetecilerin özgürlüklerine saygı duyun' çağrısı yapmıştı.

Erdoğan, Nazi benzetmeleri ile ilgili Avrupa'dan gelen tepkilere yönelikse, "Nazi benzetmesini tanımı içinde söylüyorum. Tanımın içinde buraya oturuyor. Faşizm mi diyelim hangisini istiyor?" sorusunu yöneltti.

"Almanya ziyareti gündemimde yok"

Erdoğan, 16 Nisan'daki Anayasa değişikliği referandumu öncesinde Almanya'ya ziyaretinin  söz konusu olup olmayacağı şeklindeki soruyu da, "Şu anda gündemimde böyle bir şey yok. Tüm bu gündemlerin hepsini artık 16 Nisan belirliyor. Sonrasında çok büyük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz, onlar da karşılaşabilir…" diye yanıtladı.

Erdoğan, Avrupa ülkeleriyle yaşanan gerginliklerin Türkiye'de yatırım yapan Avrupalılara yansımaması mesajı vererek, "Bizim yatırımcılarla işimiz yok, baştakilerle işimiz var. Biz yatırımcıların hep önünü açtık ve açmaya devam edeceğiz. Ülkemizde yatırım yapan tüm yatırımcılarla hukukumuz ayrıdır" şeklinde konuştu.