Erdoğan'dan Avrupa'daki Türk Vatandaşlarına: 3 Değil 5 Çocuk Yapın

Erdoğan'dan Avrupa'daki Türk Vatandaşlarına: 3 Değil 5 Çocuk Yapın

Erdoğan, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarına, “Yaşadığınız, çalıştığınız yerler artık sizin sılanızdır, yeni vatanınızdır. Oralara sıkı sahip çıkın" çağrısı yaptı

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti. Avrupa ülkelerinin yüzlerindeki maskelerin inmeye başladığını aktaran Erdoğan, “Onların rahatsızlığı, şahsımdan veya hükûmetten değildir. Onlar, Türkiye’nin ekonomisiyle, demokrasisiyle, bölgesindeki ve dünyadaki konumuyla, kendilerine ihtiyaç duymayan bir yere gelmesinden rahatsızlar” dedi.

Erdoğan, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarına seslenerek, “Yaşadığınız, çalıştığınız yerler artık sizin sılanızdır, yeni vatanınızdır. Oralara sıkı sahip çıkın. Daha çok işyeri açın, çocuklarınızı daha iyi okullarda okutun, ailenizi daha iyi semtlerde yaşatın, en iyi arabalara binin, en güzel evlerde oturun, 3 değil 5 çocuk yapın. Çünkü Avrupa’nın geleceği sizlersiniz.” dedi. 

Eskişehir'de vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 40 yıldır millete hizmet ettiğini, milletin de teveccüh edip büyükşehir belediye başkanlığı, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı vererek kendisine hizmetkâr kıldığını aktardı. Erdoğan, “Zira biz bu millete efendi değil, hizmetkâr olmaya geldik. Ne zaman bizi siyaseten gömmeye çalışsalar, milletimiz bizi her seferinde yeniden ayağa kaldırdı. Hatta 15 Temmuz’da olduğu gibi, canımıza kast ettiler, milletimiz gövdesini bize siper etti” dedi. 

Türkiye’nin, demokrasinin ve özgürlüklerin Batı ülkelerinin bile ötesinde yaşandığı bir ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Avrupa ülkelerinin tüm demokratlıklarının, tüm özgürlükçülüklerinin, işin ucu kendi çıkarlarına dokununcaya kadar olduğunu hep birlikte gördük. Bu ülkelerde iktidarda olan partiler baktılar ki, ırkçılık, faşistlik, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı pirim yapıyor, hepsi de demokrasiyi, hakkı, hukuku, adaleti bir kenara bırakıp o tarafa yöneldiler. İşte Avrupa Birliği, hani girelim dediğimiz Avrupa Birliği’nin Adalet Divanı, karar alıyor. Ne diyor? Başörtüsünü yasaklıyor. Bıktık, yahu bıktık. Hani din özgürlüğü vardı? Hani inanç özgürlüğü vardı? Sıkıysa kipayı da yasaklasana. Yasaklayabilir mi? Ah kardeşlerim ah, bunlar çok yüzlü çok. Türkiye başta olmak üzere, kendileri dışındaki herkese kriter dayatanlar bunlar değil miydi? Türkiye’nin bir bakanı, kendi vatandaşlarıyla buluşmak için geldiğinde olağanüstü hâl ilan etmenin neresi özgürlükçülüktür?” diye konuştu. 

LİDERLER BAŞKANLIK TALEBİNİ DİLE GETİRMİŞTİ

Var olan sistemin yol açtığı acıları tatmış olan Süleyman Demirel’den Turgut Özal’a, Necmettin Erbakan’dan Alpaslan Türkeş’e kadar pek çok liderin başkanlık talebini dile getirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemde meclisin devre dışı bırakılmayıp bilakis asli görevi olan yasama konusunda çok daha etkin hâle getirildiğini belirtti. Erdoğan, ana muhalefet liderinin ‘Artık meclis kapatılıyor’ şeklindeki iddiasına karşılık, “Meclisin kapatıldığı falan yok, niye yalan söylüyorsun? Kanun teklif etme yetkisi cumhurbaşkanının değil. Kimin? Tamamen meclisin. Bütçe dışında cumhurbaşkanı hiçbir teklifte bulunamaz, her şey parlamentoya ait. Eski sistemde kanun tasarıları yoluyla hükûmetler meclisi kontrolleri altında tutuyordu. Yeni sistemde hükûmetin böyle bir imkânı kalmıyor” dedi. 

Toplu açılış töreni yapılan ve toplam yatırım bedeli 436 milyon lira olan 49 ayrı hizmet ve tesisin, Eskişehir’in aydınlık yarınlarına vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların arasında eğitimden spora, turizmden tarım ve hayvancılığa, bakanlıkların ve çeşitli devlet kurumlarının Eskişehir’e kazandırdığı yatırımlardan örnekler verdi. Yapımı devam eden Eskişehir Şehir Hastanesi’nin yıl sonunda bitirilip hizmete açılacağını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan vatandaşlardan ‘tek millet, tek bayrak, tek devlet ve tek vatan’ için referandumda ‘evet’ demelerini istedi.